Nyt navn til to danske luftbefugtningsfirmaer

ML System i Ry og Anderberg Fugtstyring i Slagelse fusionerer og skifter navn til Condair A/S. Begge virksomheder har årtiers erfaring inden for luftbefugtning og køling.

ML System og Anderberg Fugtstyring i henholdsvis Ry og Slagelse fusionerer og hedder fremover Condair.

De to firmaer blev til ét, efter de sidste år blev opkøbt af den schweiziske koncern Walter Meier, hvis forretningsområde inden for luftbefugtning hedder Condair. Som en del af Condairs strategi til at levere luftbefugtning og evaporativ køling globalt dækker de to danske enheder Nordeuropa herunder Skandinavien samt Baltikum, Japan og Korea.

Fremover bliver Ry hovedkontoret. Her skal ML Systems produkter fortsat udvikles og produceres og bære ML Systems navn. Afdelingen i Slagelse fokuserer som hidtil på salg og service af HVAC - luftbefugtning og evaporativ køling med produkter fra Condair, som Anderberg Fugtstyring i øvrigt har forhandlet i næsten 50 år.

Førende med 20 procent markedsandel
Med indtrædelsen i Condair-gruppen følger ud over navneskiftet en masse nye muligheder.

Marianne Jager, der går fra at være administrerende direktør i ML System til at stå i spidsen for Condair i Danmark, udtaler i en pressemeddelelse:

”Det er et spændende fremtidsperspektiv at cementere vores nye, endnu stærkere identitet med et navneskift og blive en del af en international koncern. Man kan sige, at begge firmaer havde en god forretning før. Nu bliver den bare endnu bedre både for os, vores kunder og samarbejdspartnere”.

Med opkøb i 2011 af ML System og Anderberg Fugtstyring sidder Condair på godt 20 procent af det globale

marked og er dermed førende. Kerneområderne er systemer til luftbefugtning og evaporativ køling, som er med til at skabe og styre det optimale indeklima og den rette luftfugtighed for eksempel i frugt- og grøntafdelinger, kølerum, trykkerier og store datacentre.

-KH

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Nyt værktøj skal gøre valg af ventilation lettere i etageboliger

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Installator.dk

Batterier løfter 63 A nettilslutning til 360 kW ladekapacitet

Installator.dk

Direktør stopper i kriseramt forsyningsselskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Kolding)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 - Virtuelt kursus

Bliv opdateret i DS/HD 60364 og Installationsbekendtgørelsen med et virtuelt kursus i standardsamlingen.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding