Nyt superfængsel skal køre på solceller

Det nye Storstrøm Fængsel på Nordfalster skal drives af solceller. Anlægget, som leveres af Viasol, bliver det største hos Kriminalforsorgen.

Solcelleparken til Storstrøm Fængsel skal årligt levere, hvad der svarer til 70 parcelhuses årlige forbrug..

Det nye Storstrøm Fængsel, som er ved at blive opført ved Nørre Aslev på Nordfalster og forventes færdigt i december 2016, skal forsynes med energi fra solceller.

Solcelleanlægget til det såkaldte superfængsel bliver leveret af Viasol, og anlægget skal årligt levere 347.000 kWh, hvilket gør det til det største af sin slags inden for Kriminalforsorgen.

Læs også: Australiere opfinder revolutionerende solceller

Anlægget består af 1.320 solcellemoduler, det fylder godt 3.750 m2 og vil opnå en høj produktion i forhold til den installerede kapacitet. Det skyldes, at solindstrålingen på Falster ligger højt sammenlignet med landsgennemsnittet.

Solcelleanlægget ved superfængslet opføres af Viasol, som håber på fremtidig politisk opbakning til større solcelleanlæg i Danmark..

Solenergi i fremtiden
Ifølge Viasol vil solenergi få en afgørende rolle i den fremtidige energiforsyning. Dog mener virksomheden, at der mangler politisk opbakning til større solcelleanlæg i Danmark.

”Politisk mangler der i høj grad en strategi for udbyggelsen af solcelleanlæg i Danmark. Ud over mindre puljer til privatanlæg er den nuværende lovgivning fuldstændig uden visioner. Vi håber i dén grad på, at Christiansborg snart vågner og får skabt en visionær og ikke mindst langsigtet køreplan for solceller”, siger Rasmus Christiansen, direktør i Viasol.

Læs også: Brancheprofilen: Flere skal tale om solcelleløsninger

Viasol oplever i øjeblikket stigende interesse for privatanlæg med batterilager. Med et batterilager kan egetforbruget øges væsentligt, og værdien af den producerede elektricitet højnes.

- KLZ

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

12.06.2025Brunata A/S

Sponseret

Når kunstig intelligens taler med dine radiatorer

11.06.2025KUDSK Service

Sponseret

Produktion af 10 megawatt-containere

09.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Hvad holder dig fast i en 50 år gammel automationsmodel?

03.06.2025PETTINAROLI A/S

Sponseret

DynaFlow – ny gulvvarmeshunt med indbygget ”intelligens”

03.06.2025Brunata A/S

Sponseret

Grøn omstilling sætter nye krav til ejendomme

03.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nyt samarbejde gør miljødata let tilgængeligt

26.05.2025Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

21.05.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Offgrid strømstation til sommerhus og strømafbrydelser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle