Nyt til badeværelset på ISH-messen i marts

Hansgrohe Group præsenterer innovationer til bæredygtige helhedsoplevelser på badeværelset.

Pulsify Select håndbruger. Foto: HansGrohe Group..

Når verdens største VVS-messe – ISH i Frankfurt – åbner sine døre den 13.-17. marts 2023, mødes den internationale badbranche og interesserede forbrugere igen efter fire år. Her vil der blive fremvist de nyeste banebrydende produktudviklinger, drømmebade og et visionært badeværelseskoncept.

”Vi glæder os meget til, at vi igen kan mødes på ISH og vise vores mange innovationer. Der bliver mulighed for en personlig snak, for at se og røre de mange nyheder fra mærkerne AXOR og hansgrohe, og for at fejre vores nye retning”, fortæller Hans Jürgen Kalmbach, CEO i Hansgrohe Group.
For første gang vil den sydtyske virksomhed præsentere sanitet og badeværelsesmøbler under premiummærket hansgrohe.

”Nu kan vi opfylde vores kunders ønsker om en helhedsoplevelse med alle dele af badeværelset under ét mærke”, tilføjer Kalmbach.

”Med vores banebrydende produktinnovationer og inspirerende præsentationer lever vi endnu en gang op til vores ry som en af branchens førende, når det gælder innovation, design, kvalitet og bæredygtighed. Vi skaber begejstrende øjeblikke med vand og beskytter samtidig det værdifulde element, eksempelvis med et konceptstudie af verdens bæredygtigste badeværelse, som får premiere på ISH”.

Læs også: Dansk udstyr giver varme og rent vand i Ukraine

Som en del af en alsidig bæredygtighedsstrategi omsætter Hansgrohe Group sin ”grønne vision” i et designstudie: Et badeværelse med 90 procent lavere vand- og energiforbrug og dermed også 90 procent lavere CO2-udledning som følge af opvarmning af vand.

”Vores vision, ’Green Vision Beyond Water: Rethinking Bathroom Culture‘, bliver konkret i form af et konceptbadeværelse”, siger Hans Jürgen Kalmbach og fortsætter:

”Nogle elementer af studiet er allerede omsat til virkelighed i vores produktinnovationer, og andre bliver videreudviklet i vores teknologier og fremtidige produkter. Det er vigtigt for os på den måde at skabe større bevidsthed om brugen af vand på hele badeværelset”.

På ISH bliver konceptbadeværelset præsenteret på en stand, hvis design i højere grad end nogensinde før fokuserer på bæredygtige aspekter. Hansgrohe Group har designet messestanden ud fra konceptet „reduce – re-use – recycle“.
Bæredygtighed har spillet en central rolle lige fra brug af naturlige og genanvendelige materialer og elementer til reduktion af byggematerialer og leje af møbler og lys.

- PiB

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Gustavsberg A/S

Sponseret

En håndvask, der er værd at hænge på væggen

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup