Ordrestyring.dk og Klarpris i nyt samarbejde

Et nyt samarbejde mellem firmaerne Ordrestyring.dk og Klarpris giver gennemsigtige grossistpriser og samler håndværkernes administration i ét system.

Ordrestyring.dk's grundlægger Carsten Rasmussen udviklede oprindeligt systemet på opfordring af en håndværker-ven, der ikke altid fik faktureret det hele eller til tiden og ikke havde overblik over papirarbejdet. PR-foto. .

Et nyt samarbejde mellem Ordrestyring.dk, et ordresystem for håndværkere, og prissammenlignings-platformen Klarpris sikrer, at mindre VVS’ere og elektrikerfirmaer rent administrativt kan være på fuld højde med storentreprenører ved at få adgang til gennemsigtige grossistpriser og håndtering af al administration i ét system.

Begge firmaer oplever stigende interesse fra kunder, og det skyldes ifølge Ordrestyring.dk's administrerende direktør Carsten Rasmussen især, at brugerne ofte finder steder, hvor de kan spare penge. Det bekræftes af en af Ordrestyring.dk's kunder: 

”På grund af Ordrestyring.dk samt fakturakontrol fra Klarpris.dk opdager vi fejl hver eneste uge, som kommer til vores fordel. På en enkelt faktura sparede vi 29.000 kr. Den anden uge sparede vi 15.000 kr. bare i fejlfakturering”, siger Michael Hovgaard Grebart, administrerende direktør i VVS-firmaet Emil Hansen & Søn.

Uigennemsigtige grossistpriser
Især mindre VVS’ere og elektrikere har svært ved at gennemskue grossistpriserne. Hver grossist giver håndværkerne en individuel rabatprocent, hvor håndværkerne ved hvert indkøb selv skal beregne deres reelle indkøbspris ud fra listeprisen.

Klarpris samler den enkelte håndværkers rabataftaler på tværs af grossisterne og beregner prisen på alle varerne f.eks. en vandhane, så håndværkeren umiddelbart kan se, hvilken grossist, der har den laveste pris.

Prissammenlignings-platforme med grossistpriser er ifølge Klarpris-direktøren mere vanskelige at udvikle end platforme målrettet til forbrugere:

”Går vi på momondo.dk, så får vi altid samme pris på flybilletter præsenteret. Men hos grossisterne er priserne til hver enkelt kundevirksomhed forskellige. Det er vanskeligt at præsentere overskueligt til kunderne, men det er vi lykkedes med, og det er der ingen andre systemer, der kan håndtere end vores”, siger direktør for Klarpris, Jens Davidsen.

Faktura til tiden
Ordrestyring.dk's grundlægger Carsten Rasmussen udviklede oprindeligt systemet på opfordring af en håndværker-ven, der ikke altid fik faktureret det hele eller til tiden og ikke havde overblik over papirarbejdet.

”Dér tænkte jeg, at jeg kunne lave et simpelt system til ham, for som håndværker er det en stor milepæl at gå fra at være to mand til f.eks. seks mand, hvor der pludselig opstår behov for mere avanceret administration, og det er håndværkerne typisk ikke så begejstrede for”, siger han.

Ordrestyring.dk er siden grundlæggelsen i 2011 vokset til at have 15 ansatte og har pt. omkring 400 kunder.

- JKK 

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

04.03.2026Genvex

Sponseret

Vil du vide, hvordan moderne modulbyggeri ser ud? Se med her!

04.03.2026METRO THERM A/S

Sponseret

Kom med til Inspirationsdag 2026

03.03.2026Installator.dk

Kemp & Lauritzen leverer “utilfredsstillende” 2025-resultat

03.03.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S shortlisted til Scandinavian Business Awards 2026

03.03.2026Installator.dk

Mangel på medarbejdere koster ordrer i installationsbranchen

02.03.2026Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller ansætter Jan Yde Larsen som ny Market Director for stål

02.03.2026Installator.dk

Tidligere DSB-chef bliver bestyrelsesformand i InstallatørGruppen

02.03.2026Installator.dk

Nu dominerer elbilerne totalt blandt private

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Milestone

Forbliv sikker med XProtect Open Platform Adgangskontrol

Dato

05.03.2026

Tid

10:00

Sted

Webinar

Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Danvak
Gå-hjem-møde
Vandinstallationer – kvalitet, sikkerhed og materialer

Professionelle, der arbejder med vandinstallationer, står midt i skærpede myndighedskrav, stigende fokus på drikkevandssikkerhed og voksende forventninger fra både bygherrer og brugere. Danvaks fagtekniske eftermiddag giver et samlet, praksisnært overblik over netop de områder, der lige nu har størst betydning for projektering, udførelse og drift.

Dato

10.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Zenitel

Smart og sikker adgangsstyring med Zenitel Video-intercom

Dato

12.03.2026

Tid

10:00

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn