Over en milliard kroner til øget varmehjælp

Regeringen og aftalepartierne bag varmechecken er enige om at løfte varmechecken til 6.000 kr. skattefrit. Samtidigt øges indkomstgrænsen for årlig husstandsindkomst til 650.000 kr.

Ruslands invasion af Ukraine har forværret situationen for energipriserne. Foto: Arkivfoto.

Siden ”Aftalen om målrettet varmecheck” blev indgået 11. februar mellem regeringen, SF, Radikale Venstre, Enhedslisten, Frie Grønne, Alternativet og Kristendemokraterne, er der udbrudt krig i Ukraine. Det har skabt usikkerhed på energimarkederne, og gaspriserne forventes at være på et højt niveau i resten af 2022. Derfor er der nu enighed i aftalekredsen om at udvide målgruppen og øge checken. Det meddeler Klima- Energi- og Forsyningsministeriet i en pressemeddelelse på Ritzau.

LÆS OGSÅ: Intelligente termostater opvejer prisstigning på varme

Aftalepartierne afsætter hertil yderligere 100 millioner kroner til kommunernes øgede udgifter til eksempelvis personligt tillæg til pensionister, kontanthjælpsmodtagere og andre økonomisk vanskeligt stillede, der bliver ramt at prisstigningerne. Puljen er nu på 200 millioner kroner og dækker også næste vinter til og med april 2023. Det betyder, at borgere med meget små indtægter, kan få hjælp, inden checken udbetales i august og september.

”Ruslands invasion af Ukraine har skabt endnu større usikkerhed omkring varmeregningerne og rigtig mange danskere er hårdt ramt på pengepungen. Vi øger derfor varmehjælpen, så flere danskere kan få en check, og vi sætter beløbet markant op.Samtidigt hjælper vi kommunerne med at holde hånden under blandt andet pensionister, som ikke kan betale varmeregningen.Den holdbare løsning er et farvel til sort gas, men på den korte bane er der brug for hjælp til dem, der er kommet i klemme”, siger klima-, energi- og forsyningsminister, Dan Jørgensen.

Varmechecken udbetales automatisk i august og september, når data er indsamlet, og udbetalingssystemet er klar.

Læs ny aftale om målrettet varmecheck på Klimaministeriets hjemmeside.

Aftaleparterne er enige nødvendigheden

”Ruslands invasion af Ukraine har desværre forværret udfordringerne med høje energipriser, særligt for danskere der er afhængige af gas til opvarmning. I Socialdemokratiet er vi derfor tilfredse med tillægsaftalen, der både hæver varmecheckens beløb, og samtidig udvider målgruppen til flere husstande”, siger klima- energi- og forsyningsordfører for Socialdemokratiet, Anne Paulin.

”Varmeregningerne bliver desværre kun dyrere for rigtig mange danskere og det giver utryghed. Derfor er jeg glad for at vi nu kan give en større økonomisk håndsrækning til flere danskere. Næste skridt er nu at få sat mere skub i den grønne omstilling af varmen”, siger klima- og energiordfører for SF, Signe Munk.

LÆS OGSÅ: Grøn el, energieffektivisering og PtX dominerer i ansøgninger til 662 millioner støttekroner

”Gaspriserne er fortsat på himmelflugt, og derfor er der også behov for en yderligere håndsrækning til de danskere, som døjer med høje varmeregninger. Denne aftale tager ikke yderligere skridt til at sikre danskerne grønnere og billigere varme, men vi har en klar forventning om, at vi med forhandlingerne i næste uge kan få en konkret plan for udfasning af naturgas og olie i opvarmning. Det har hele vejen igennem været Radikale Venstres hovedprioritet”, siger klimaordfører for Radikale Venstre, Rasmus Helveg Petersen.

”Enhedslisten glæder sig over, at varmehjælpen til husstande med de laveste indtægter hæves til 6000 kr, hvis de har gasopvarmning eller elvarme. Enhedslisten ser meget frem til, at vi snart skal mødes igen og forhandle, hvordan vi hurtigst muligt slipper af med fossil gas til opvarmning. Vi skal ikke støtte Putins angrebskrig ved fortsat at købe gas fra Rusland. Målrettet hurtig omstilling til grøn fjernvarme skal forhandles, mens det samtidig skal afklares, hvor der ikke kommer fjernvarme”, siger energiordfører for Enhedslisten, Søren Egge Rasmussen.

”De stigende energipriser rammer de, der har mindst, allerhårdest. Det er et politisk ansvar at sikre, at folk ikke går fra hus og hjem, fordi de ikke kan betale deres varmeregninger. Frie Grønne vil ikke være med til at øge uligheden i vores samfund.Nu skal vi så sætte alt ind på den grønne omstilling, udfase gas- og oliefyr, udbrede fjernvarmenettet osv., og ikke mindst presse regeringen til at få handling og økonomi bag deres grønne løfter”, siger gruppeforperson for Frie Grønne, Susanne Zimmer.

LÆS OGSÅ: Varmepumper, solceller og elbilopladning

”Alternativet har fuldt fokus på omstillingen til vedvarende energi, og derfor har udfasningen af gas meget høj prioritet. Vi skulle selvfølgelig være startet for lang tid siden, men da vi nu stadig hænger på fossil energi, vil Alternativet selvfølgelig gerne støtte op om borgere der har svært ved at betale deres varme- og el-regning, og samtidig huske på, at vi skal ud af afhængigheden af fossil energi”, siger politisk leder for Alternativet, Franciska Rosenkilde.

Grøn fjernvarme

Med aftalen i februar blev der afsat 250 millioner kr. til mere grøn varme. Og regeringen og partierne har nu aftalt at mødes igen i begyndelsen af april for at udmønte midlerne.

Det betyder aftalen:

  • 1 milliarder kr. til øget varmehjælp
  • Indkomstgrænsen hæves til: 650.000 kr. efter AM-bidrag, 706.000 kr., før AM-bidrag
  • Målgruppen omfatter fortsat:
    • Husstande, der opvarmes af gasfyr
    • Husstande, som ligger i et fjernvarmeområde med en gasandel over 65 % eller en kombination af gas og varmepumper, der giver samme prisstigninger
    • Husstande med el-radiatorer eller varmepumper som primær varmekilde med en tilsvarende prisstigning.
  • Checken udbetales automatisk uden ansøgning
  • Skattefri varmecheck hæves til 6000 kr. kr. fra 3.750 kr.
  • Omkring 419.000 danskere vil modtage checken automatisk
  • 100 mio. ekstra kr. til kommunernes hjælp til økonomisk vanskeligt stillede samt forlængelse af ordningen. Hertil opfordres kommunerne til et øget opsøgende arbejde for at sikre viden om mulighed for støtte.

-AKJ

Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

15.10.2025Genvex

Sponseret

Casper fik perfekt indeklima i renoveret hus

14.10.2025Geovent

Sponseret

Et bredt udvalg af udsugningsarme til ethvert behov

08.10.2025Genvex

Sponseret

Sådan forebygger du skimmelsvamp i din bolig

07.10.2025Geovent

Sponseret

En kombineret løsning til olietåge, silbestøv og svejserøg

24.09.2025Genvex

Sponseret

Få ventilation, varme og køling i én og samme løsning

08.09.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Danmarks Nationalbank får ventilation i topklasse

21.08.2025Geovent

Sponseret

Højtemperaturslanger når der stilles høje krav – op til 1100°

18.08.2025Erik Larsen & Søn

Sponseret

Understøtning af tekniske installationer med specialbæringer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.10.2025

Sted

Online + classroom

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Solcelleanlæg - VE-installatør

Vil du være VE-montør af solcelleanlæg? KEA kvalificerer dig til at blive godkendt. Har du el-autorisation, bliver du VE-installatør af solcelleanlæg.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

København NV