Overenskomstforhandlinger på vvs-området brudt sammen

Forhandlingerne om en ny overenskomst på vvs-området, der skal gælde frem til 1. marts 2017, er brudt sammen i Forligsinstitutionen mandag aften.

Niels Jørgen Hansen er administrerende direktør i Tekniq. Foto: Tekniq. .

Tekniq, Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal har ikke kunnet blive enige om en aftale, der skal gælde frem til 1. marts 2017.

Det er ikke lykkedes at få et gennembrud i forhandlingerne i Forligsinstitutionen, hvor de forhandlende parter mødtes for anden gang mandag eftermiddag den 10. marts. 

”Efter flere forhandlingsrunder måtte vi her til aften desværre opgive at nå til enighed om vvs-overenskomsten”, siger Niels Jørgen Hansen, direktør for Tekniq Installatørernes Organisation, i en pressemeddelelse.

Lokale parter skal selv kunne aftale akkorder
Tekniq ønsker blandt andet at give lokale parter bedre mulighed for selv at aftale akkorder.

"Det er en mulighed, som man har på andre fagområder. Tiden er løbet fra de rigide akkordbestemmelser, som vvs-overenskomsten rummer. Vi beklager meget, at vi ikke har kunnet nå til enighed om en lille ændring på dette område", siger Niels Jørgen Hansen.

Læs også: Ny overenskomst på plads

Efter at forhandlingerne er brudt sammen, forventes det, at vvs-området indgår i forligsmandens mæglingsforslag. 

-TK

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

18.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Små virksomheder høster anerkendelse hos store kunder, når de går forrest med ESG-rapportering

18.09.2025Installator.dk

Rejsegilde på nationalt distributionscenter

18.09.2025Installator.dk

Brødrene Dahl vender tilbage til HI-Messen

18.09.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

EVENT: Mød os til Green Hydrogen Week den 6.-10. oktober

17.09.2025Installator.dk

Ny digital løsning til grønnere planlægning

17.09.2025Installator.dk

Solceller stiller nye krav til tagene

16.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Sidste chance for støtte til en ESG-ekspert gennem SMV:GrønneKompetencer

16.09.2025Installator.dk

Automation og robotter i centrum på årets HI-Messe

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle