Overspændingsbeskyttelse til apparater

Den nye Type 3-overspændingsafleder BT-1S-230AC/O fra Phoenix Contact sikrer overspændingsbeskyttelse af belastninger i en-fasede 230 V AC-kredsløb.

Den nye Type 3-overspændingsafleder BT-1S-230AC/O fra Phoenix Contact sikrer overspændingsbeskyttelse af belastninger i en-fasede 230 V AC-kredsløb. De primære anvendelsesområder for disse universale beskyttelsesmoduler er installationsdåser, installationskanaler, gulvinstallationer og tilslutningsenheder i alle former for apparater og brugsgenstande.

Beskyttelseskredsen begrænser transiente overspændinger mellem aktive ledninger og beskyttelseslederen. En temperatursikring overvåger overspændingsbeskyttelsens kredsløb. Når der forekommer en overbelastning på grund af for mange eller for kraftige overspændinger, indikerer en rød LED, at beskyttelsesfunktionen er forringet. 

- KPE

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Mød Wygwam Danmark A/S på El & Teknik 2026

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SG Armaturen A/S

Sponseret

Junistar Tube

Installator.dk

Formand: Fjernvarmen har leveret som forventet

Installator.dk

InstallatørGruppen opkøber stor nordjysk installationsvirksomhed

Installator.dk

Green Power Denmark henter ny viceadm. direktør i Energistyrelsen

Installator.dk

Kinas varmepumpeindustri buldrer frem

Installator.dk

Mumle åbner DM i Skills 2026 i Hjørring

Installator.dk

Koble leverer første overskud efter markant fremgang

Installator.dk

Geopolitik presser på: Organisationer vil have ny Power-to-X-strategi

Installator.dk

Heras samler danske sikringsaktiviteter under ét brand

Installator.dk

DI: Etabler fleksibelt elmarked nu – løsningerne findes allerede

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle