Overvåg energiforbruget hver halve time

Med Horstmanns nye serier af målere og forbrugsindikatorer til el og gas er det nu muligt at overvåge end energiforbrug hver halve time, hver dag eller hver måned alt efter behov.

Med Horstmanns nye serier af målere og forbrugsindikatorer til el og gas er det nu muligt at overvåge end energiforbrug hver halve time, hver dag eller hver måned alt efter behov. H- og SG-serierne består af kombinerede el- og gasmålere og –indikatorer. På den måde kan kunden se sit forbrug med det samme og samtidig blive bevidst om, hvor meget og hvornår der bliver brugt mest energi.
Ved hjælp af et integreret GSM/GPRS-modem bliver data fra Smart Metering i SG-serien overført til energiselskabet. Home Energy Monitor modtager data via Z-Wave Mesh netværksteknologi og kan blive integreret ind i et hjemmekontrol-netværk.

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Kinesiske vindmøller kan koste tusindvis af danske job

Installator.dk

Norlys ud med nyt underskud

Installator.dk

SG lukker produktionen i Odense

Installator.dk

Grossisterne sælger mere – men milliarder er forsvundet fra bundlinjen

Installator.dk

Minister: Flere elmaster - hurtigere

Installator.dk

1.500 elkunder blev flyttet ved en fejl. Nu kommer de tilbage

Installator.dk

AI-drevet digitalisering skyller ind over produktionsgulvene

Installator.dk

Norlys udnævner ny direktør for energiforretningen

Installator.dk

Begrænset netadgang sat på pause for større elkunder

Installator.dk

50-årig elkabel fejres i Danmark – men fremtiden er omstridt i Norge

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle