Overvåg energiforbruget hver halve time

Med Horstmanns nye serier af målere og forbrugsindikatorer til el og gas er det nu muligt at overvåge end energiforbrug hver halve time, hver dag eller hver måned alt efter behov.

Med Horstmanns nye serier af målere og forbrugsindikatorer til el og gas er det nu muligt at overvåge end energiforbrug hver halve time, hver dag eller hver måned alt efter behov. H- og SG-serierne består af kombinerede el- og gasmålere og –indikatorer. På den måde kan kunden se sit forbrug med det samme og samtidig blive bevidst om, hvor meget og hvornår der bliver brugt mest energi.
Ved hjælp af et integreret GSM/GPRS-modem bliver data fra Smart Metering i SG-serien overført til energiselskabet. Home Energy Monitor modtager data via Z-Wave Mesh netværksteknologi og kan blive integreret ind i et hjemmekontrol-netværk.

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Avidenz A/S

Sponseret

Velkommen til Nanna

Installator.dk

Mariendal El-Teknik øger underskuddet – "stærkt utilfredsstillende"

Installator.dk

AAU-professor kåret som verdens bedste energiforsker

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle