Overvågning – er sikkerheden prisen værd?

Det kræver et vist mod at sætte spørgsmålstegn ved rimeligheden i hvert fald et af sine egne forretningsområder. Det gjorde TAC, da de inviterede Claus Bonnichsen til debat om tv-overvågning.

Er det muligt at forhindre og bekæmpe global terror og grænseoverskridende kriminalitet uden at bringe friheden, privatlivets fred og demokratiet i fare? På et seminar arrangeret af TAC, der ud over bygningsautomatik og energioptimering også beskæftiger sig med bygningssikring og de dertil hørende sikkerhedssystemer bl.a. udstyr til videoovervågning, diskuterede den fhv. PET-chef, Hans Jørgen Bonnichsen, dette spørgsmål i et tankevækkende indlæg.

Dilemmaet er naturligvis, at alle ønsker tryghed og sikkerhed, men at disse goder kun kan tilvejebringes gennem registreringer, overvågninger og indskrænkning af den enkeltes bevægelsesfrihed. Den eftertragtede tryghed og sikkerhed gælder i øvrigt ikke kun i forhold til terror, men også i udstrakt grad i forhold til mere almen kriminalitet, som kan strække sig fra simple indbrud til raffineret industrispionage.

Både virksomheder og privatpersoner ønsker at kunne beskytte sig mod overgreb på liv, ejendom og viden. Hans Jørgen Bonnichsen, som længe personligt har haft principielle betænkeligheder ved øget overvågning, har noteret sig, at 97 procent af den danske befolkning er positivt stemt over for videoovervågning, og at 80 procent intet har imod overvågning af offentlige rum. Ud fra disse tal konkluderer han, at den tidligere så udbredte frygt for "Big Brother is watching you", som George Orwell skabte med sin roman ”1984”, er afløst af "Big Mother takes care of you" - en slags udløber af velfærdssamfundets omsorg for borgerne fra vugge til grav. Hvis prisen for sikkerhed er, at man bliver overvåget, betaler man den åbenbart gerne, for "så længe man ikke gør noget forkert, er det jo lige meget, om man bliver filmet, aflyttet, registreret og arkiveret." Sådan opfatter Bonnichsen befolkningens overvejende holdning.

Ingen tekniske begrænsninger
De tekniske muligheder for i praksis at gennemføre overvågning, aflytning og registrering er i høj grad til stede. Problemet er ikke, at teknikkerne findes, for det gør den i mere og mere avancerede udgaver af kameraer, it-overvågning, sporing, scannere, iris-analyseapparatur, gennemlysningsudstyr osv. For eksempel kan man i lufthavne snart studere vore nøgne legemer under tøjet. Her er en blufærdighedsgrænse måske tæt på at være overskredet, ikke mindst i forhold til andre kulturer end den vestlige. Alligevel synes de fleste at ville acceptere et sådant system i sikkerhedens tjeneste. Problemet er ikke teknikken i sig selv, men hvem der betjener den og ud fra hvilke love og etiske principper. Den slags overvejelser er en virksomhed som TAC naturligvis særdeles opmærksom på, og det var derfor man arrangerede seminaret.

Skræmmebilleder eller realitet
Hverken eliteterroristen, industrispionen eller den avancerede tyveknægt er i dag uvidende desperadoer. "Terror er 5% bang-effekt og 95 % frygtkommunikation", hævder Bonnichsen, "... og det virker". Byer kan lammes af frygt, selv om alle ved, at risikoen ved at blive dræbt i trafikken er langt større. De, der står for forebyggelse og bekæmpelse af terror og kriminalitet, har formidable modstandere. Både kriminelle og terrorister er i dag dygtige og professionelle. Hvor det tidligere kunne tage flere år at forberede et større kriminelt kup eller en terroraktion bliver forbrydelser nu tilrettelagt på få måneder.

Alligevel når politi og efterretningstjenester ofte at komme fjenden i forkøbet, noget offentligheden i sagens natur ikke altid hører om. Blekingegadebandens medlemmer var f.eks. utrolig omhyggelige og forsigtige i deres forberedelser dengang i 1970'erne, men alligevel var Politiet på sporet af dem. Havde man dengang rådet over nutidens ressourcer og tekniske hjælpemidler kunne banden meget let være uskadeliggjort længe før de meget opsigtsvækkende røverier nåede til udførelse. Politi og efterretningstjenester er i dag langt bedre rustet end for 40 år siden. Én af grundene til at man har kunnet forhindre terror og kriminalitet er, at man er i stand til at leve sig ind i terroristernes tankegang - noget en anden indlægsholder på seminaret kom ind på i sit indlæg.

Hvad med virksomhederne
Lufthavne og fly er i dag blevet så sikre som man næsten kan forestille sig, men hvordan ser det ud, når det gælder jernbanestationer, tog, skibe osv.

For slet ikke at tale om de helt store områder: Hvordan er sikkerheden i din virksomhed? Er ejendomme, medarbejdere, viden og værdier sikret mod kriminelle anslag udefra såvel som indefra?

Det kan forekomme overraskende at en virksomhed, der rådgiver, sælger og installerer sikrings- og videoovervågningsudstyr tager emner, som på mange måder stiller spørgsmålstegn ved nytten og ønskværdigheden af overvågning, op til diskussion.

Men TAC lægger vægt på klare linjer, klar information og kompromisløs adfærd i forhold til lovgivning og etik. TAC's rådgivere er ligesom psykologer i stand til at "tænke det utænkelige" på kundernes vegne, og de er med deres årelange og alsidige erfaring i stand til at rådgive troværdigt. De lovgivningsmæssige og etiske aspekter i høj grad med. Den tidligere PET-chef Hans Jørgen Bonnichsen erkender det, befolkningen tilslutter sig næsten fuldtalligt til overvågningen, og en kriminologisk erfaren psykolog som professor Jørn Beckmann kommer med sine erfaringer: Skal terror og kriminalitet bekæmpes er der brug for utrolig mange og forskelligartede indsatser.

I forbindelse med seminaret har TAC udgivet en lille praktisk håndbog, "ITV kameraovervågning i praksis". Den kan uden beregning bestilles ved at sende en e-mail til info.danmark@tac.com og her : www.tac.com/sikring
www.installator.dk/el

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

Hvorfor er PDS sjældent det mest omtalte i en installation?

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Installator.dk

Design-hæder til Grundfos på stor messe i Frankfurt

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Installator.dk

Ny kampagne sætter fokus på bedre udstyr -- til alle

Installator.dk

Klimaministeren afviser stop for gas til boligopvarmning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Viborg)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

18.03.2026

Tid

08:00

Sted

Golf Hotel Viborg, Hans Tausens Allé 2, 8800 Viborg