Ozon-laget blev reddet men alternativet bidrager til global opvarmning

Freon var i generationer det mest benyttede kølemiddel i f.eks. køleskabe. Men det gav huller i ozonlaget og blev derfor udfaset i 90´erne. Freon var et såkaldt CFC-kølemiddel og det blev i stedet afløst af HFC-kølemidler. Det gav så bare et andet klimaproblem.

Foto: 123rf.com

Ozonlaget blev reddet, men konsekvensen af alternativerne – de såkaldte HFC-kølemidler – er øget global opvarmning. 

Det er baggrunden for, at EU Parlamentet nu er blevet enige om, at brugen af HFC kølemidler skal udfases i 2050.

Det mest benyttede HFC kølemiddel i Europa (R404a) påvirker den globale opvarmning 4.000 gange så meget som CO2 – der i øvrigt kan benyttes som et naturligt kølemiddel.

Og faktisk spiller de syntetiske kølemidler en hovedrolle i den globale opvarmning, vi er vidne til, hvis man skal tro den private forskningsorganisation, Project Drawdown, der har beregnet og sammenlignet en række forskellige måde at reducere den globale opvarmning på.

Og ifølge forskningsorganisationen er netop udfasning af kølemidler den mest effektive måde at reducere den globale opvarmning på.

Godt og vel tre gange så effektivt som indførelsen af et bæredygtigt landbrug og ni gange mere effektivt end et totalt skifte til elbiler.

Foto: Project Drowdown

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

05.02.2026Installator.dk

Varmepumpeindustrien forventer fortsat vækst i 2026: “Vi kan nå op mod 20.000 anlæg”

03.02.2026Installator.dk

Daikin åbner nyt uddannelses- og oplevelsescenter i Fredericia

30.01.2026Installator.dk

Varmepumpepuljen åbner igen - med forhøjet tilskud

28.01.2026PipeLink Aps

Sponseret

Information om vores nye forstærkede PEXrør.

27.01.2026BRUGG Denmark A/S

Sponseret

Effektivitet starter under jorden

26.01.2026Installator.dk

Varmepumpesalget steg 65 procent i 2025

20.01.2026Guldager A/S

Sponseret

360° vandbehandling til fjernvarmen

12.01.2026KUDSK Service

Sponseret

Vinteren kommer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026