Parkeringskaos dæmper vækst i Hovedstaden

Parkeringsproblemer og udfordringer med at komme frem hæmmer væksten i København. Det svarer ni ud af 10 virksomheder i en undersøgelse, som Tekniq har foretaget blandt sine medlemmer.

Mangel på parkeringspladser og lange bilkøer giver problemer for installatørerne i København. Hele 93 procent af Tekniqs medlemmer i København, svarer i en ny undersøgelse, at de oplever lavere vækst på grund af trafikproblemer.

”Alle som har prøvet at zigzagge sig vej gennem byen om morgenen kan levende forestille sig, hvor umuligt det er at rykke hurtigt ud til et sprunget vandrør, en utæt gasledning eller komme frem med materialer til en af de store energirenoveringer i ministerierne på Slotsholmen,” siger Tina Voldby, underdirektør i Tekniq og uddyber:

”Når servicefolkene heller ikke kan finde en p-plads, når de omsider når frem, så er det klart, at 93 procent af vores medlemmer i København mener, at Københavns trafikforhold er en barriere for vækst.”

Læs også: Københavnsk installatør får 20 bøder om året 

Tina Voldby peger blandt andet på, at små ting såsom lang transport af værktøjer til fods grundet manglende parkeringsmuligheder, gør det dyrere i længden for både virksomheder og offentlige, da det blot er ekstra udgifter til den betalende part.

Foreslår forsøgsordning
Derfor foreslår erhvervsorganisationen, at der lanceres en forsøgsordning med p-pladser forbeholdt servicebilerne i dagtimerne, så det bliver lettere for servicefagene at komme frem.

Læs også: Håndværkere får nemmere ved at parkere i København

Derudover peger Tekniq på tiltag som hurtig snerydning, rettidig info om vejarbejde, og forståelige omlægninger af trafikken.

"Med ganske små tiltag på området kan København sikre byens erhvervsliv vækstmuligheder. Nogle gange er det ikke store pakker fra Folketinget, der skal til for at skabe nye arbejdspladser. Lokal omhu og respekt for erhvervslivets ønsker kan også gøre det," siger Tina Voldby.

-JPN

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

16.06.2025Installator.dk

Folkemødet: Gassen skal ud af boligerne, men økonomien betyder noget

16.06.2025Installator.dk

Wavin styrker sit fokus i Norden

13.06.2025Inspectly ApS

Sponseret

Byg derud af – hvis du kan få lov

13.06.2025Installator.dk

GILE - 2025: Lys i alle former til alle formål på verdens største lysmesse

12.06.2025Installator.dk

Brunata indgår strategisk samarbejde

12.06.2025Installator.dk

InstallatørGruppen indtager Schweiz

11.06.2025Installator.dk

Rørcenterdage med fokus på klimasikring

10.06.2025Coromatic A/S

Sponseret

Klar til brug: Indvielse af universitetshospitals banebrydende nødstrømsanlæg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle