Pettinaroli udvikler ny serie af kuglehaner

På VVS’17-messen vil Pettinaroli præsentere sin nye serie af kuglehaner, der præsterer en lav udledning af tungmetaller i drikkevandet.

Hos Pettinaroli vil man gerne være på forkant med forventede regelstramninger. Derfor har virksomheden investeret i nye værktøjsmaskiner, der kan udvikle kuglehaner uden bly, oplyser adm. direktør Kim Pedersen. Foto: Pettinaroli..

Som Californiens guvernør bandlyste Arnold Schwarznegger i 2006 bly i alle komponenter, der var i kontakt med drikkevandet. Initiativet har sidenhen fundet vej til Europa, hvor branchen nu forventer nye krav til komponenter inden længe.

Derfor har Pettinaroli forsøgt at komme den forventede regelstramning i forkøbet ved at udvikle en serie af kuglehaner, som de vil præsentere på VVS’17-messen, der løber af stablen den 26-28 april i Odense Congress Center.

Læs også: Pettinaroli lancerer app til varmestyring

Pettinarolis nye produkter er produceret i en messingtype uden bly, og så er den anvendte legering korrisionsbestandig over for alle vandtyper. Det gør, at komponenterne har en lav udledning af tungmetaller til vandet.

”Vi vil gerne gå forrest i branchen og vise, at det kan lade sig gøre at anvende materialer, der er sundere for både miljø og mennesker, end dem hovedparten benytter sig af”, siger Kim Pedersen, der er CEO i Pettinaroli.

Han påpeger samtidig, at lovkravene til at minimere udledning af tungmetaller burde være højere, da det er i alles fælles interesse at skabe produkter af høj kvalitet.

De nye kuglehaner er klar til levering i efteråret 2017.

- EL

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

PETTINAROLI A/S

Sponseret

Pettinaroli fejrer 50 år i den danske VVS-branche

Installator.dk

Efterspørgslen på varmepumper stiger – men salget halter efter

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Installator.dk

Norlys kommer ud af 2025 med milliardtab

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Installator.dk

Grønne energiløsninger - muligheder i en tid med bump på vejen

Installator.dk

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i VVS-branchen

Installator.dk

Vinderne af DM i Skills 2026 er kåret

Installator.dk

Elektrikeruddannelsen hitter – men lærepladser mangler trods markant løft

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle