Plads til lærlinge på Femern

I arbejdet med Femern-broen er lærlinge sikret arbejde. Antallet af lærlinge er dog ikke besluttet endnu. Sådan lyder det fra Femern A/S.

Bygherren Femern A/S garanterer, at lærlinge vil være med til at bygge Femern-broen. Sådan lyder garantien fra teknisk direktør i Femern A/S, Steen Lykke til Licitationen:

”Femern A/S agter at stille krav om, at der kommer et vist antal lærlingepladser på Femern Bælt byggeriet,” siger han.

Femern A/S har ikke lagt sig fast på, hvordan kravene præcist skal være. Men kravet om lærlinge bliver under alle omstændigheder et element i udbudsmaterialet.

”Vi har løbende en række møder og drøftelser med arbejdsmarkedets parter, BAT-kartellet og Dansk Byggeri,” siger Steen Lykke og forklarer, at han på møderne har fået inspiration til udbudsmaterialet.

Fagbevægelse mod arbejdsgiverorganisation
Hos BAT-kartellet er der glæde over meldingen. Hos fagbevægelsen har man længe krævet brug af sociale klausuler ved store offentlige bygge- og anlægsopgaver. Dansk Byggeri er derimod principielt modstander af sociale klausuler, men ønsker målet om lærlinge i byggeriet indført ad frivillig vej:

”Jeg sætter min lid til, at bygherren er interesseret i, at der også beskæftiges lærlinge på arbejdet. Vi tror på frivillighed, men stilles der krav i form af sociale klausuler, så accepterer vi naturligvis det og samarbejder,” siger afdelingschef i Dansk Byggeri, Louise Pihl til Licitationen.

Staten har ikke stillet sociale krav
Femern A/S melder ud om lærlinge kort efter afdækningen af, at staten som bygherre stort set ikke stiller sociale krav. Således stillede staten kun krav i 16 ud af 316 større udbud.

I øjeblikket overvejer regeringen, om der generelt skal stilles krav om sociale klausuler i statslige byggeprojekter.

Sociale klausuler eller ej: Tal fra Børne- og Undervisningsministeriet viser, at der i bygge- og anlægsbranchen er omkring 2.300 uden læreplads.

-KH

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Avidenz A/S

Sponseret

Rigtig god sommer

Installator.dk

Mariendal El-Teknik øger underskuddet – "stærkt utilfredsstillende"

Installator.dk

AAU-professor kåret som verdens bedste energiforsker

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle