Politikerne bør gøre livet lettere for små virksomheder

Dansk Byggeri mener, at mikrovirksomhederne bliver overset af politikerne på Christiansborg. Derfor er erhvervsorganisationen klar med 12 konkrete forslag, der vil gavne de små.

Ifølge Dansk Byggeri har blot fire procent af de seneste ti års erhvervs- og vækstpolitiske aftaler på Christiansborg har været rettet direkte mod de små virksomheder. Foto: Thomas Tolstrup. .

Små virksomheder med under ti ansatte dominerer erhvervslivet hertillands. Hele 93 procent af samtlige danske virksomheder udgøres af mikrovirksomheder.

De har derfor stor økonomisk betydning og er med til at holde liv i og udvikle lokalsamfund over hele landet. Men en optælling, erhvervsorganisationen Dansk Byggeri står bag, viser, at kun fire procent af de seneste ti års erhvervs- og vækstpolitiske aftaler på Christiansborg har været rettet direkte mod de etablerede mikrovirksomheder.

Dansk Byggeri melder sig derfor nu på banen med 12 konkrete forslag, der kan lette tilværelsen for de små virksomheder.

”Det kræver ikke meget at gøre livet lettere for de helt små virksomheder, og behovet er stort. Ejeren arbejder tit alene eller på lige fod med medarbejderne og ofte i døgndrift. Det betyder, at overskuddet til at udvikle virksomheden let forsvinder i bunker af praktiske opgaver. Derfor foreslår vi, at det offentlige hjælper med at indberette data som årsrapporter, moms og elev- og lønrefusion”, siger adm. direktør i Dansk Byggeri, Lars Storr-Hansen.

Alene administrationen af de syv mest benyttede registreringer koster mikrovirksomhederne langt over en milliard kroner. Og Dansk Byggeri vurderer, at man kan spare 350 millioner kroner ved at lade det offentlige klare indberetningen af årsrapporter, moms og løntilskud. Det svarer til cirka en tiendedel af de fire milliarder kroner, som regeringen har lovet at lette erhvervslivets byrder med inden 2020.

Erhvervsstøtten hjælper ikke de små
Den milliard kroner, der hvert år bliver brugt på regional erhvervsstøtte, går også langt uden om mange helt små etablerede virksomheder. Men Dansk Byggeri håber, at de nye fælleskommunale erhvervshuse, der har overtaget administrationen af erhvervsstøtten, vil satse mere på mikrovirksomhederne.

”Rigtig mange af dem har brug for hjælp til helt basale it-løsninger, som for eksempel at lære, hvordan man bruger mobiltelefonen eller en tablet til at registrere timer og foretage kvalitetssikring”, siger Lars Storr-Hansen.

Klar med stribe af forslag
Blandt forslagene fra Dansk Byggeri er også hjælp til at ansætte de rigtige medarbejdere og lærlinge. Bedre muligheder for at tegne ulykkesforsikringer og byde på mindre opgaver i kommunerne. Billigere sygedagpengeforsikringer. Og mulighed for at aflønne en medarbejdende ægtefælle bedre og skyde beskatningen over på køber ved salg af virksomheden.

”Langt de fleste forslag koster overraskende lidt og er forholdsvis nemme at indføre. Det kræver først og fremmest velvilje hos politikerne på Christiansborg. Og vi er klar med både inspiration og dialog”, siger Lars Storr-Hansen.

- JKK

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

27.02.2026Installator.dk

TEKNIQ: Styrkelse af rammevilkår skal i fokus i valgkampen

27.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

ALMEMO® MA104 – seneste generation datalogger fra Ahlborn

26.02.2026Avidenz A/S

Sponseret

Hurtigere overblik over virksomhedens tekniske udstyr med ny app

26.02.2026Installator.dk

AO leverer stærkt regnskab og forventer yderligere vækst

26.02.2026LAGUR A/S

Sponseret

LAGUR A/S får ny ejerkreds

26.02.2026Installator.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

26.02.2026Installator.dk

Dansk lysvirksomhed investerer i egen fabrik i Kina

26.02.2026Installator.dk

Light + Building samler 2.000 udstillere i Frankfurt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

03.03.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus