Politikernes lovgivning styrer udledning af spildevand

Spildevand reguleres efter 40 år gamle regler, som politikerne bør modernisere, så spildevandsselskaber kan investere i de løsninger, samfundet efterspørger, mener DANVA.

Spildevandselskaberne har gennem deres interesseorganisation, DANVA, besluttet at stoppe de såkaldte planlagte udledninger, ligesom de ønsker at få fjernet det økonomiske incitament til at lede urenset spildevand uden om renseanlægget. Foto: DANVA..

Der falder stadig mere nedbør i Danmark, og skybrud bliver hyppigere og kraftigere. Det betyder, at renseanlæggene skal håndtere stadig større mængder regn- og spildevand. Hvis ikke systemerne var udstyret med sikkerhedsventiler, hvor regnvandet i kloakkerne løber over, når de er fyldt, så ville vandet slå tilbage i byerne og forårsage oversvømmelser med sundhedsfarligt vand samt gøre skade på ejendom. Det skriver DANVA i en pressemeddelelse.

”De regnfortyndede udledninger er et vilkår, som vi ikke helt kan komme uden om, men man kan nedbringe antallet, hvis politikerne indretter lovgivningen på en måde, så vandselskaberne ikke bremses i at håndtere og bortlede regnvandet på overfladen, før det ender i kloaksystemet”, siger direktør i DANVA, Carl-Emil Larsen.

Udsagnet kommer ifølge af et lovforslag om finansiering af klimaløsninger. Her kæmper DANVA imod, at politikerne indfører effektiviseringskrav, som vil stoppe investeringer i indsatsen mod oversvømmelser og overløb.

”Folketingspolitikerne skal udforme reguleringen af spildevand på en måde, så den afspejler ønskerne fra det moderne samfund. Incitamentsstrukturen i regulering af spildevand vender forkert, vandselskaber bliver straffet for at investere i nye renseløsninger og klimatilpasninger, der kan nedbringe antallet af overløb, som danskerne efterspørger. Men de bliver belønnet for at lede spildevand uden om renseprocesser, det er forkert i et moderne samfund”, påpeger Carl-Emil Larsen.

Vandselskaber siger stop

Spildevandselskaberne har gennem deres interesseorganisation, DANVA, besluttet at stoppe de såkaldte planlagte udledninger, ligesom de ønsker at få fjernet det økonomiske incitament til at lede urenset spildevand uden om renseanlægget. Desuden skal der i DANVA-regi udarbejdes en hvidbog om udledning af regn- og spildevand fra byerne. Den skal være fremtidens guide til, hvordan man samlet set lever bedst muligt op til samfundets forventninger.

”Men det er klart, at alt dette først kan blive en realitet, når data om udledning af spildevand er på plads. Man skal kende den nøjagtige kvalitet og mængde, før man kan indføre en regulering, der baseres på faktiske forhold. Vi kan heldigvis konstatere, at arbejdet med at optimere dataindsamlingen omkring udledning af spildevand er i fuld gang”, siger Carl-Emil Larsen.

For at gøre indsatsen mod de stigende regnmængder effektiv er det også nødvendigt, at kommunerne opdaterer deres spildevandsplaner og tager beslutninger om, hvordan regnvandet skal håndteres. Dette kan for eksempel være at få separatkloakeret byområder eller etableret Lokal Anvendelse af Regnvand, såkaldte LAR løsninger, hvor det endnu ikke er sket.

En anden løsning til at håndtere de øgede vandmængder kan være at etablere forsinkelsesbassiner, hvor vandet tilbageholdes, indtil der er ledig kapacitet i kloaksystemet og på renseranlægget.

-CH

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Installator.dk

Ny kampagne sætter fokus på bedre udstyr -- til alle

Installator.dk

Klimaministeren afviser stop for gas til boligopvarmning

Installator.dk

Installatørpanelets bud på de vigtigste opgaver for en ny regering

Installator.dk

Kemp & Lauritzen genvinder stor aftale med Forsvaret

Installator.dk

Fart på salget af energibesparende løsninger

Installator.dk

Brødrene Dahl: Flere kvinder sætter kurs mod VVS-branchen

Installator.dk

Kemp & Lauritzen leverer “utilfredsstillende” 2025-resultat

Installator.dk

Energinet sætter nettilslutninger på pause: Kritisk for hele området, siger TEKNIQ

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Danvak
Gå-hjem-møde
Vandinstallationer – kvalitet, sikkerhed og materialer

Professionelle, der arbejder med vandinstallationer, står midt i skærpede myndighedskrav, stigende fokus på drikkevandssikkerhed og voksende forventninger fra både bygherrer og brugere. Danvaks fagtekniske eftermiddag giver et samlet, praksisnært overblik over netop de områder, der lige nu har størst betydning for projektering, udførelse og drift.

Dato

10.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Zenitel

Smart og sikker adgangsstyring med Zenitel Video-intercom

Dato

12.03.2026

Tid

10:00

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst