Politisk handling skal sikre den fremtidige arbejdskraft

I takt med den økonomiske fremgang spidser kampen om arbejdskraften til. Nu efterlyser Tekniq konkrete initiativer fra politikerne, hvis ikke væksten skal afløses af flaskehalsproblemer.

En forhøjelse af pensionsalderen, en markant lettelse af indkomstskatten, et ændret SU-system og lettere adgang til at rekruttere udenlandsk arbejdskraft, er blandt de håndtag, som Tekniqs direktør mener, at politikerne bør skrue på. Arkivfoto. .

Beskæftigelsen i Danmark buldrer derudad, og arbejdsstyrkens størrelse slår alle rekorder. Det samme billede ser man i installationsbranchen, som med 45.000 beskæftigede ved udgangen af 2017 er tæt på den hidtidige beskæftigelsesrekord fra lige inden, finanskrisen ramte i 2008.

”Det er naturligvis positivt, at det går godt for dansk økonomi og dermed også for installationsbranchen, men skal vi fastholde og gerne øge væksten, er der brug for, at politikerne nu sætter konkret ind for at øge arbejdsstyrken yderligere”, siger Niels Jørgen Hansen, adm. direktør i brancheorganisationen Tekniq.

Hans udmelding kommer oven på nye tal fra Danmarks Statistik, der viser, at 35 procent af el-virksomhederne og 37 procent af VVS-virksomhederne i marts måned udpegede manglen på arbejdskraft som en begrænsning for deres vækstmuligheder. For et år siden var de tilsvarende tal på 20 procent for begge brancher.

”Vi maler ikke fanden på væggen. En kunde kan opleve, at en installationsvirksomhed mangler folk og derfor siger nej til opgaven. Men så er der stadig en anden, der siger ja. På den korte bane klarer vi udfordringerne, men på lidt længere sigt skal der ikke meget til, før arbejdskraftmanglen bremser væksten”, siger Niels Jørgen Hansen.

Installationsbranchen tager ansvar
Han anerkender, at blandt andet installationsbranchen selv har et ansvar – og tager det.

”Vi har gennem en årrække konstant øget optaget af lærlinge og er helt i top på listen over de brancher, der tager flest i forhold til det samlede antal faglærte”, siger Niels Jørgen Hansen og uddyber:

”Samtidig gør virksomhederne sig langt flere overvejelser i dag end tidligere og arbejder med flere forskellige løsninger. Man kigger blandt andet på andre medarbejdertyper, tænker ufaglærte ind på en anden måde og hyrer udenlandsk arbejdskraft”, siger Niels Jørgen Hansen.

Skal virksomhedernes rekrutteringsbestræbelser bære frugt, er der dog ifølge Tekniq-direktøren brug for langt større politisk handlekraft.

”Desværre er der i dag et stort politisk flertal for at gøre ingenting – eller meget lidt. Den nylige skatteaftale er, trods enkelte gode elementer, et klart symbol på den politiske stilstand”, siger Niels Jørgen Hansen.

Som mulige initiativer nævner han en forhøjelse af pensionsalderen, en markant lettelse af indkomstskatten, et ændret SU-system og lettere adgang til at rekruttere udenlandsk arbejdskraft. Samtidig skal der ifølge Tekniq gøres endnu mere for at få personer på kontanthjælp eller på dagpenge i beskæftigelse.

Derfor beklager han også udmeldingerne fra eksempelvis finansminister Kristian Jensen (V), der har afvist muligheden for nye jobreformer den kommende tid, da han vurderer, det ikke vil være realistisk at få flere af denne type reformer igennem det nuværende folketing.

”Det er ikke godt nok. Vi risikerer, at det økonomiske opsving bliver for kortvarigt. Vil de politiske partier tage ansvaret for det? I installationsbranchen er vi klar til at tage vores del af ansvaret, men vi har brug for hjælp fra Christiansborg”, siger Niels Jørgen Hansen.

- JKK

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Typiske fejl i udsugningsløsninger – og hvordan de undgås i moderne produktion

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten