Politisk nølen kan koste fjernvarmekunder i Viborg 700 mio. kr.

Efter et længere pres fra en række organisationer, erklærede regeringen sig tidligere på året klar til at fjerne det prisloft, der er en barriere for at udnytte overskudsvarme. Siden er intet dog sket. Og nu truer et nyt prisloft snart.


Forbrugerne går glip af ”voldsomme besparelser (…) hver måned prisloftet består”. Sådan skriver Viborg Varme i et brev til klimaminister Lars Aagaard. Samlet kan den manglende udnyttelse af overskudsvarme fra bl.a. Apple over en 20-årig periode koste fjernvarmekunderne i Viborg 712 mio. kr. svarende til tre mio. kr. om måneden, vurderer Viborg Varme.

Apple har tilbudt Viborgs fjernvarmekunder at levere overskudsvarmen fra virksomhedens datacenter gratis. Men det må Viborg Varme altså takke nej til på grund af et statsligt prisloft på overskudsvarme og i stedet købe og fyre med naturgas.

Sagen i Viborg er ifølge SYNERGI - en interesseorganisation, der arbejder for, at Danmark reducerer sit energispild langt fra unik. Over hele landet må overskudsvarme-projekter droppes eller står i stampe som følge af prisloftet.

Det er helt uforståeligt, at regeringen vælger at fortsætte opvarmningen af de danske bygninger med kul og gas frem for med grøn overskudsvarme. Det mener SYNERGI-formand Bendt Bendtsen:

”I Danmark vil vi gerne mindske CO2-udledningen, vi vil gerne af med russisk gas, vi vil gerne have konkurrencedygtige virksomheder, og vi vil gerne give danskerne lavere energiregninger. Prisloftet på overskudsvarme leverer det stik modsatte. Hver dag regeringen sidder på hænderne, fosser overskudsvarme fra industrien, datacentre, supermarkeder og andre steder ud i atmosfæren i stedet for at blive genanvendt som grøn varme. Snart truer et nyt prisloft, der ikke bare kan bremse kommende, men også eksisterende overskudsvarme-projekter. Det er en rigtig dårlig situation”, siger Bendt Bendtsen.

”Prisloftet sætter en stopper for mange gode projekter, der både kan gøre varmen billigere for kunderne og spare klimaet for udledningen af drivhusgas, samtidig med at man begrænser investeringen i nye grønne energikilder. Prisloftet skal væk. Det er det, vi og hele den grønne sektor fortsat venter på, så vi kan komme videre med den grønne omstilling og i øvrigt indfri de politiske ambitioner om øget brug af overskudsvarme”, siger Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme.

Morten Abildgaard, direktør i Viborg Varme, er utilfreds med, at prisloftet blokerer for grøn og billig varme til fjernvarmekunderne i Viborg:

”Politikerne har med prisloftet opfundet løsningen på et problem, der ikke eksisterer. I Viborg tjener prisloftet ikke andet formål end at bremse den grønne omstilling og fordyre varmeregningen. Det er bureaukrati af værste skuffe, at vi skal takke nej til gratis grøn overskudsvarme og købe sort naturgas i stedet. Jeg håber, regeringen tænker sig om og afskaffer prisloftet hurtigst muligt”, siger Morten Abildgaard.
Tilbage i november 2023 lancerede SYNERGI, Dansk Fjernvarme, Dansk Industri og Intelligent Energi udspillet ”Overskudsvarme: Fra sort spild til grøn ressource” med forslag til, hvordan Danmark i højere grad udnytter den enorme grønne ressource i overskudsvarme. Fx genanvendes kun ca. 13 pct. af den industrielle overskudsvarme i dag i Danmark.

Omdrejningspunktet i udspillet var helt at fjerne prisloftet, der hæmmer genanvendelse og er unødvendig dobbeltregulering, fordi overskudsvarme allerede er underlagt regulering, der sikrer varmekunderne de billigste løsninger.

I januar åbnede regeringen for at fjerne prisloftet – men siden er intet sket. I stedet ventes et nyt prisloft for 2025 snart at blive meldt ud, hvis ikke regeringen tager en anden beslutning inden.

-mauh

Fakta om overskudsvarme

Alene i Danmark spildes hvert år 11,4 terawatt-timer (tWh) svarende til mere end det dobbelte af Danmarks fjernvarmeproduktion fra olie, fossil gas og kul i 2022. I Europa er spildet samlet 2.860 tWh. Det viser en analyse fra Danfoss. Overskudsvarme har dermed potentiale til stort set at dække EU’s samlede behov for varme i boliger og servicesektoren.


I dag leverer overskudsvarme blot 3,5 pct. af fjernvarmen i Danmark. Men overskudsvarme alene fra industrien har potentiale til at give grøn varme til 100.000 husstande. I 2045 kan hele fjernvarmeforbruget ifølge Varmeplan Danmark dækkes af overskudsvarme og geotermi.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

25.06.2025Daikin Denmark A/S

Sponseret

Udskiftning af opvarmningskilde på én dag: Varmepumpe i stedet for gasfyr

25.06.2025KUDSK Service

Sponseret

Energihub – fra varmetab til grønne mål

24.06.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Se eller gense vores projekt med DTU fra sidste års Roskilde Festival

19.06.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Varmen på kontoret er lige blevet lidt mere miljøvenlig

18.06.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

VØLUND rykker indendørs med boligventilationsvarmepumpe

04.06.2025Installator.dk

Nu er det vedtaget: Prisloftet på overskudsvarme er væk

03.06.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

TUSINDE TAK for dit besøg på VVS'25💚

28.05.2025Installator.dk

Concito efterlyser slutdato for gasudfasning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
ECIT Consulting A/S
Webinar
Effektiv dokumentation af processer med Page Scripting i Microsoft Business Central

ECIT inviterer dig til et informativt webinar, hvor vi præsenterer den nye Page Scripting funktion i Microsoft Business Central. Lær, hvordan du kan bruge denne funktion til at dokumentere og teste dine forretningsprocesser effektivt, sikre kontinuerlig drift og undgå nedetid ved implementering af nye opdateringer.

Dato

09.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

26.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup