Præisolerede rør anvendes til installationsarbejde i 32 nye lejligheder

Det præisolerede rørsystem Ecoflex fra Uponor VVS er udvalgt til det nye Egebæk Have-byggeri på Mørdrupvej i Espergærde

”Det præisolerede PEX-rørsystem Ecoflex kan bruges mange steder, blandt andet ved sekundær fjernvarme og køling mellem huse”, siger produktchef Anders Møller fra Uponor VVS og fortsætter:

Egebæk Have kommer til at bestå af 32 eksklusive lejligheder..

”Vi tilbyder præisolerede fjernvarmerør i længder på op til 200 meter, uden samlinger. Rørene er lette, bøjelige og nemme at lægge i jorden. Samtidig betyder den lange levetid, at løsningerne overholder lovens krav om sikkerhed, pålidelighed og holdbarhed”, siger han.

Ecoflex-rørene bruges i det nye byggeri til fremføring af varmt brugsvand og varme fra varmecentralen. For at sikre den optimale fordeling til de tre huse er der etableret fire brønde med hver fire føderør ind og 12 rør ud.

”Det har været overraskende nemt at lave brøndene. Nogle var lidt stive i det, da vi arbejdede i januar-februar-marts, hvor det var koldt. Så det ville være endnu nemmere at lave det i sommermånederne”, siger montør Jesper Haugland og fortsætter:

”Det er enkelt at arbejde med Ecoflex, som vi nu er færdige med, så vi er i gang med at trykprøve hele installationen”, siger han.

Finn Vindahl Andersen VVS udfører rørarbejdet
Mørdruphave har ejendomsselskabet Initus Ejendomme som bygherre og Entreprenørfirmaet Einar Kornerup som hovedentreprenør. Efter planen skal det stå klar til at tage imod de første lejere den 1. december 2019.

Det er Finn Vindahl Andersen VVS Entreprise, der står for at udfører arbejdet med rørsystemet på den grund, der tidligere husede kommunens tekniske forvaltning.

”I det daglige arbejde på byggepladsen betyder sparringen med Uponor VVS meget”, siger overmontør Dan Brandis fra Finn Vindahl Andersen og fortsætter:

”Uponor VVS har været tæt involveret, både på gulvvarmedelen og Ecoflex-delen. Med rådgivning om dimensionerne, hvordan skal det trækkes, hvor skal der være brønde, hvordan vi løser tingene bedst”, siger han.

Byggestilen er funkis-inspireret og to af husene i bebyggelsen opføres i tre etager, mens det sidste hus bliver i to etager. Husene vil rumme to 3-værelseslejligheder og to 4-værelseslejligheder på hver etage – og det samlede boligareal bliver på ca. 4.000 m2. På grunden ligger også den fredede ejendom ’Radissen’ fra 1896. Her indrettes yderligere tre lejligheder.

Uponor VVS har også leveret en række andre systemer til byggeriet i Mørdruphave. Gulvvarme i alle lejligheder med Tignum 17 mm gulvspånpladeløsning. Badeværelses-løsning med Fix monteringsbånd med modhager, til 17 mm gulvvarmerør.

Læs også: Ny løsning til synlige rør installeret i Taastrup Svømmehal

Alt brugsvand er udført med det korrosionsfrie Q&E system – og de planlagte stigestrengs-installationer i rustfrit stål er blevet udført med Uponors MLC-rør og fittings, som er væsentlige enklere at håndtere.

- JMA

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

20.11.2025Installator.dk

Utilfredsstillende resultater fører til ny ledelse i Nordelektro

19.11.2025Installator.dk

GK Danmark opkøber Sjølund Svejse- og VVS-Service

19.11.2025Installator.dk

Skattestyrelsen advarer: Kædesvig kan ramme virksomheder hårdt

19.11.2025Installator.dk

Deadline nærmer sig hastigt for tusindvis af personligt ejede virksomheder

18.11.2025Geovent

Sponseret

Geovent-lærling i top-10 ved europæisk konkurrence i Lissabon!

18.11.2025Installator.dk

Forslag: Kommuner skal have større andel fra solceller og vindmøller

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

30.09.2025

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.11.2025

Sted

Online + classroom

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart