Prisloft koster varmekunder i Viborg flere millioner om måneden

Med det nuværende prisloft på overskudsvarme kan Viborg Varme ikke komme videre med store investeringer i overskudsvarme fra Apple og Energinet, der potentielt kan forsyne hele Viborg. Det koster lige nu forbrugerne tre millioner kroner hver måned, indtil loftet afskaffes, skriver Dansk Fjernvarme.

Foto: Dansk Fjernvarme

 Blot 4,5 kilometer fra Viborg Varmes eksisterende ledningsnet findes der et enormt potentiale for at udnytte overskudsvarmen fra Apples datacenter og EnergiNets transformerstation i området. Faktisk nok til, at den overskydende varme i fremtiden potentielt vil kunne opvarme hele Viborg.

Planerne er lagt, forbrugerne har godkendt investeringen på 266 millioner kroner og Viborg Varme er klar til at trykke på knappen.

Men prisloftet på overskudsvarme betyder, at omkostningerne til projektet, der ligger over prisloftet, ikke kan indregnes i varmeprisen.

“Så lige nu er alt sat i bero, indtil prisloftet er væk. Vi kommer ikke til at gennemføre projektet, fortæller Morten Abildgaard, direktør i Viborg Varme, og fortsætter:

“Og da overskudsvarmen giver en positiv selskabsøkonomi på 36 millioner kroner om året, koster det forbrugerne tre millioner kroner, hver måned projektet står stille i. Samtidig er vi nødt til at fyre med vores gaskedler i stedet for – så lige nu har prisloftet negative konsekvenser for både forbrugerne og klimaet.

-emte

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Brunata A/S

Sponseret

Varmeteknologien har nøglen til europæisk vandkrise

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Installator.dk

Design-hæder til Grundfos på stor messe i Frankfurt

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle