Private skal spare mere energi

Energiselskaberne lever op til deres energisparemål, viser en ny evaluering, men strammere regler skal sikre større besparelser i de private husholdninger.

Det er en central hjørnesten i den grønne omstilling, at det samlede energiforbrug falder. Som en del af energiforliget har energiselskaberne fået tildelt en vigtig rolle i forhold til at nå de energisparemål, der med energiaftalen er sat frem mod 2020.
 
I dag fremlægger Energistyrelsen en ekstern evaluering af energiselskabernes energispareindsats i Danmark. Evalueringen viser, at indsatsen på en lang række områder er velfungerende.
 
"Jeg er meget tilfreds med, at der nu foreligger en evaluering, vi kan arbejde ud fra, og jeg hæfter mig ved, at evalueringen viser, at energiselskaberne har nået deres mål”, siger klima-, energi og bygningsminister Martin Lidegaard.
 
Evalueringen viser, at energiselskaberne reelt kan skabe store energibesparelser, men også, at der skal arbejdes på at skabe bedre besparelser i de danske husholdninger.
 
”Der er nogle knaster, og dem tager vi os af. Hele pointen med at få lavet en evaluering af energiselskabernes energispareindsats var jo netop at få mulighed for at medtage vores konkrete erfaringer i det videre arbejde. Nu kan vi se, hvad der allerede virker og hvad, der kan blive bedre. De konklusioner tager jeg med til forligskredsen, når vi skal drøfte de nye regler for energiselskabernes energispareindsats, som vi skal lave sammen med energiselskaberne. Helt konkret kan vi jo se, at vi skal blive bedre til at få mere ud af energispareindsatsen i de private boliger”, siger Martin Lidegaard.
 
Nye regler for energiselskabernes energispareindsats træder i kraft i januar 2013.

-KPE

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geberit A/S

Sponseret

Geberit er gået på TV: Vil have forbrugerne i tale

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup