Professor: Prislofter underminerer fjernvarmens potentiale

Prislofter på overskudsvarme og forbrugerpriser er en hæmsko for fremtidige investeringer i fjernvarmen. Dermed beskyttes forbrugerne ikke af reguleringen – tværtimod, mener professor i energiplanlægning, Brian Vad Mathiesen.

Foto: Wavin

Der er en risiko for, at alle fjernvarmeselskaber i Danmark bliver truet, og at mange ambitiøse projekter bliver skrinlagt på grund af to omdiskuterede prislofter på fjernvarmen. Det giver Brian Vad Mathiesen, professor i energiplanlægning ved Aalborg Universitet, udtryk for i en kronik i Jyllands-Posten, skriver danskfjernvarme.dk

Ifølge Brian Vad Mathiesen bygger de to prislofter på en grundlæggende misforståelse af hvile i sig selv-princippet som en udelukkende økonomisk regulering – når der i virkeligheden er tale om en kompleks regulering, som er designet til at beskytte forbrugerne.

Den misforståelse gør, at man fra regeringens side nu forsøger at beskytte forbrugerne gennem ny regulering - og det er ikke alene unødvendigt, mener professoren, det kan også ende med at skabe så meget usikkerhed om investeringsbeslutninger, at det kan dræbe ethvert incitament til at investere i overskudsvarmeprojekter.

“Det kan resultere i mindre tilgængelig varme til fjernvarmesystemet, og at ellers rentable projekter ikke gennemføres pga. for stor usikkerhed om risikoen. Det kan give højere omkostninger for forbrugerne. På den måde vil en regulering, som har til formål at beskytte forbrugerne mod højere priser, kunne få den stik modsatte effekt,” skriver Brian Vad Mathiesen i kronikken.

-emte

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Derfor bør du vælge en fjernvarmeunit med S-styring

Installator.dk

Rigsrevisionen i skarp kritik af Energinet og ministerie

Installator.dk

Elforbruget satte rekord i Østdanmark i 1. kvartal

Installator.dk

Grundfos i Kina: Hårdere konkurrence år for år.

Installator.dk

Fusion skal skabe komplette lys- og styringsløsninger

Installator.dk

Tekum i markant vækst: Ansætter 90 nye medarbejdere

Installator.dk

Danske særkrav bremser solcellemarkedet

Installator.dk

TROX indgår landsdækkende serviceaftale med Nordelektro

Installator.dk

Batterier, integration og grøn omstilling i fokus hos Lemvigh-Müller

Installator.dk

Elprisen i marts den højeste siden energikrisen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle