Rørisolering er hurtigt tjent hjem

Der kan være store og hurtige penge at tjene ved at isolere varme- og varmtvandsrør i kældre og på lofter. Det viser et friskt eksempel fra virksomheden Saint-Gobain Isover’s arbejde i en boligforening.

I en bebyggelse med 12 blokke kunne boligforeningen se, at varmeforbruget var alt for høj. Derfor bad de isolatøren om at tjekke varmeinstallationen, og det skulle vise sig at være en yderst fornuftig disposition. Rørene på lofterne var nemlig kun isoleret med 15 mm. Materialet var gammelt og beskadiget mange steder. Isolatøren foreslog, at de i alt 2.250 meter varmerør og varmtvandsrør blev isoleret med en 40 mm lamelmåtte, og da han viste foreningen regnestykket for investering og besparelse, blev arbejdet besluttet iværksat omgående. Isolatøren skulle have cirka 250.000 kr. for arbejdet. Besparelsen ved det langt mindre varmetab fra rørene og besparelsen i vandforbruget ville beløbe sig til 120.000 kr., så efter blot to år ville hele investeringen være betalt.

Varmetab uanset hvad
Uanset om et uisoleret rør løber gennem et opvarmet eller et uopvarmet rum, finder der et større varmetab sted. I et uopvarmet loftsrum falder vandtemperaturen i røret fra 55 til 22 grader, hvis der ikke tappes vand i to timer. I et opvarmet rum falder temperaturen til 30 grader. Det medfører også et større vandforbrug, fordi man er nødt til at lade vandet løbe længere, før det, der kommer ud af hanen, har den rette temperatur. I en boligforening kan der nemt være for eksempel 100 meter rør, hvor der sker sådan et varmetab et par gange om dagen. Det kan give et ekstraforbrug af varme på 1.140 kWh. Hertil kommer 87,6 kubikmeter vand!

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Brødrene Dahl A/S

Sponseret

Med Brødrene Dahl i ryggen: KKN VVS tager fronten på passiv brandsikring

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Installator.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Installator.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

10.06.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

11.06.2026

Tid

15:00

Sted

Kolding