Rådet for Godt Indeklima: Behov for grænse for brændeovnes indeklimaforurening

Nye målinger viser høje forureningsniveauer i boliger med brændeovne. Rådet for Godt Indeklima ønsker grænser for, hvor meget brændeovne må forurene indeklimaet.

Forureningen i boliger med brændeovne kan nå meget højere niveauer end på landets mest forurenede veje.. Foto: Rådet for Godt Indeklima

”Det er grotesk, at der ikke er nogen grænser for, hvor meget brændeovne og pejse må forurene indeklimaet. Særligt set i lyset af vores nye målinger, der igen dokumenterer høj indeklimaforurening fra brændeovne. Det giver virkelig skår i hyggen,” siger Kåre Press-Kristensen, sekretariatsleder i Rådet for Godt Indeklima.

De nye målinger viser, at nye brændeovne kan forurene indeklimaet med ultrafine partikler til niveauer, der er meget højere end på landets mest trafikerede veje i myldretiden, og væsentligt højere end det som Verdenssundhedsorganisationen betragter som et højt niveau, der bør undgås.

Det er i dag velkendt, at brænderøg er den største danske kilde til helbredsskadelig udendørs luftforurening. Røgen indeholder samme skadelige partikler og kræftfremkaldende tjærestoffer som vi kender fra tobaksrøg. Det er imidlertid de færreste, der ved, at brændeovne og pejse også kan give meget høj indeklimaforurening. Dette kan ske uanset, hvordan du tænder op, og uanset om din brændeovn eller pejs er ny eller gammel.

”De målinger vores studerende har foretaget af ultrafine partikler viser, at forureningen inde i boliger - selv med nye brændeovne - kan nå meget højere partikelniveauer end på landets mest forurenede gader”, fremhæver Teis Nørgaard Mikkelsen, Lektor, Danmarks Tekniske Universitet.

Der eksisterer ingen grænser for, hvor meget forurening brændeovne og pejse må frigive til indeklimaet. Og intet tyder på, at beboerne kan lugte/fornemme forureningen og derved er opmærksomme på faren.

Målingerne bekræfter de høje forureningsniveauer, der tidligere er målt af bl.a. Danmarks Tekniske Universitet og det tidligere Statens Byggeforskningsinstitut. Rådet for Godt Indeklima ønsker, at myndighederne advarer danskerne om indeklimaforurening fra brændefyring og sætter grænser for, hvor meget brændeovne og pejse må forurene indeklimaet. Endelig opfordrer Rådet for Godt Indeklima folk til at undlade brændefyring og i stedet overgå til miljø- og klimarigtige varmekilder dvs. fjernvarme i byerne og varmepumper udenfor byerne. 

-emte

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Genvex

Sponseret

Radon i huset? Peter fandt en lettere løsning

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg