Realdania fortsætter med missionsrettede investeringer

Med to nye investeringer skruer Realdania op for missionsrettede investeringer inden for energieffektivisering. Det er en type investeringer, hvor økonomisk afkast og filantropisk effekt i forhold til at mindske CO2-udledning går hånd i hånd, og som foreningen også fremover forventer kommer til at fylde i porteføljen.

Fremadrettet forventer Realdania, at der kommer flere missionsrettede investeringer, der handler om at effektivisere energiforbruget. Billedet viser verdensmålsbænken, der er bygget af restmaterialer fra gulvproduktion fra Junkers i Køge. Foto: Michael Gjern Levin..

Realdania fortsætter sit arbejde med at opbygge en portefølje af missionsrettede investeringer og går med to nye investeringer af denne type nu yderligere ind i at understøtte energieffektivisering, der reducerer CO2-udledningen her og nu. Der er tale om en ny investering i en kendt europæisk forvalter og en nyinvestering på området i et amerikansk selskab via en amerikansk forvalter. 

Realdanias to nye missionsrettede investeringer i energieffektivisering er i den schweiziske kapitalfond SUSI Partners, som har rejst en opfølgende fond til SUSI Fund II, som Realdania har været investeret i siden 2020, samt i det amerikanske selskab Redaptive, som Realdania har investeret i via den amerikanske forvalter Linse Capital. Omdrejningspunktet for begge investeringer er CO2-reduktion gennem udskiftning af forældede energisystemer i det byggede miljø.

To nye investeringer
SUSI-fonden yder lån til private virksomheder, kommuner og offentlige institutioner med henblik på at reducere CO2-udledningen i bygninger og byer gennem energieffektivisering. Lån vil primært gives til energieffektivisering i Europa, men en mindre del af fonden kan også allokeres til Nordamerika. Fondens fokusområder er fortsat energioptimering af det byggede miljø som i Fond II, som Realdania tidligere har investeret i. Men i den nye fond inkluderes nu selve energiomstillingen (elektrificering og energisikkerhed) i form af ”energy storage”, altså systemer til lagring af elektricitet, som er en afgørende forudsætning for fortsat grøn omstilling. Hertil kommer også systemer i gadeplan til opladning af el-biler (EV-charging).

Redaptive er et amerikansk selskab, der blev stiftet i 2015. Selskabet yder lån til energi forbedringer og står desuden for installation og den efterfølgende operationelle service.

Selskabet udbyder to produkter – Energy as a Service (EaaS) og Data as a Service (DaaS) – til blandt andet store virksomheder og ejendomsselskaber, der varetager almindelig, langsigtet bygningsdrift i Nordamerika. EaaS udbyder projekter inden for HWAC, solceller, el- og vandsystemer, LED-retrofit mm, og DaaS optimerer energiforbruget og behandler data til ESG-rapportering af bygninger. Redaptives kunder tæller blandt andet 14 procent af Fortune 50 selskaber i USA.

”Med vores missionsrettede investeringer er målet at få vores kommercielle investeringer og vores filantropi til at gå hånd i hånd med en dobbelt bundlinje, der handler om både økonomisk afkast og filantropisk effekt. Med vores filantropiske spilleplade inden for det byggede miljø og vores fokus på klima og bæredygtighed er det oplagt at gå ind i investeringer, der handler om energieffektivisering”, siger investeringsdirektør Kenneth Lillelund Winther. 

Får hurtig effekt
Kenneth Lillelund Winther fremhæver, at missionsrettede investeringer i energieffektivisering relativt hurtig skaber en filantropisk effekt.

”Det er på en måde lavthængende frugter, fordi teknologien er velkendt, men samtidig kan det være svært for kommuner og virksomheder her og nu at få råd til at investere i energiforbedringer. Det er vigtigt for os at rykke på den korte bane med de teknologier, vi allerede kender, og som er velafprøvede. Samtidig vil vi også gerne med vores missionsrettede investeringer bidrage til at udvikle fremtidens løsninger. Det gør vi for eksempel med nogle af de andre missionsrettede investeringer vi har foretaget i f.eks. PropTech, hvor CO2 reduktionen kommer på lidt længere sigt”.

Også fremadrettet forventer Realdania, at der kommer flere missionsrettede investeringer, der handler om at effektivisere energiforbrug. 

”Det er et vigtigt element i den grønne omstilling, og der er stor efterspørgsel. Det er investeringer, som vi forventer leverer på begge bundlinjer. For eksempel ved vi, at vores første SUSI-investering fra 2020 har betydet en reduktion i CO2-udledning på 9.223 tons i 2022 for Realdanias investerede beløb”.

Læs også: Gode råd om energirenoveringer i den almene sektor

Det er et mål i Realdanias nuværende investeringsstrategi, at op mod fem procent af investeringsformuen skal være i missionsrettede investeringer inden 2026. Ved udgangen af 2022 var foreningen halvvejs i mål med dette. 

Det er investeringer, der både skal skabe et økonomisk afkast på niveau med andre investeringer og samtidig skal bidrage med effekt inden for foreningens filantropiske mål eller de verdensmål, som Realdanias arbejde spiller ind i, for eksempel mål 7 om bæredygtig energi og mål 13 om klimaindsats. Ifølge investeringsdirektøren er det vigtigt at investere missionsrettet i energieffektivisering, fordi det typisk relativt hurtigt kan have stor effekt.

- PiB

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

15.07.2025Installator.dk

TSG Group vil dominere markedet for grøn energi til erhvervssektoren

11.07.2025BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab

Sponseret

Det kan blive dyrt at tage gulpladebilen med på festival

11.07.2025Installator.dk

Virksomheder holder fast i ESG-rapportering trods lempede krav

10.07.2025Installator.dk

Mangel får virksomheder til at ansætte lærlinge

07.07.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

☀️ Rigtig go' sommer

07.07.2025Installator.dk

Flere unge søger tekniske uddannelser

04.07.2025Inspectly ApS

Sponseret

Regler er ikke skurke, men kan blive det!

04.07.2025Installator.dk

God sommerferie!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup