Regeringen klar med indgreb mod brodne kar blandt elselskaberne

Alt for mange danskere har oplevet at blive snydt, når de har skiftet elselskab. Det er baggrunden for, at regeringen nu er klar med en række tiltag, der skal være med til at stoppe elselskaber, der snyder kunderne.

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M). Foto: Adam Rieper, Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet.

Karantæne og større bøder vil i fremtiden ramme elselskaber, der bryder reglerne om tilbagebetaling af store aconto-beløb, reglerne om markedsføring eller præsenterer kunderne for uigennemskuelige abonnementer og kontrakter.

”Alt for mange gange har vi set plattenslagere snyde de danske elkunder på det groveste. Du skal kunne stole på elhandlerne - og de fleste er af den hæderlige slags. Desværre bliver de hæderlige presset af nogle få brodne kar, som vi skal have skovlen under,” udtaler klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard i en pressemeddelelse.

Det skal bl.a. ske ved, at elhandlere, der snyder på vægten og ikke lever op til de regler, der skal beskytte forbrugerne, får karantæne og vil ikke kunne få nye kunder ind i karantæneperioden. Det kan for eksempel være brud på reglerne om, at aconto-beløb skal føres tilbage eller brud på reglerne om markedsføring.

“Det skal aldrig kunne betale sig bevidst at bryde loven. Vi har flere gange set virksomheder i elbranchen, som vildleder, når de forsøger at sælge til kunder. Forbrugerne skal kunne stole på, at den information, de får, er korrekt – og ikke pure opspind. Det skal vi til livs,” fastslår erhvervsminister Morten Bødskov.

Overskrider virksomhederne gentagne gange reglerne og ignorerer eventuelle påbud risikerer de som noget nyt også en klækkelig bøde. En virksomhed med en indtjening på 20-50 millioner kroner risikerer således en bøde på helt op mod 500.000 kroner, ligesom det fremover også vil fremgå af hjemmesiden elpris.dk, hvilke virksomheder der har fået påbud og bøder.

“Forhåbentlig vil kæmpe bøder og karantæner have en afskrækkende effekt på fuskerne,” siger Lars Aagaard.

Brancheorganisationen Green Power Denmark er godt tilfreds med regeringens udspil til sanktioner.

“Som repræsentanter for den ansvarlige del af elmarkedet har vi længe været frustrerede over de aktører, der skader branchens omdømme og underminerer forbrugernes tillid til den grønne omstilling. Det er vigtigt, at der er en sund konkurrence på elmarkedet, men det skal ske inden for lovens rammer.  Regeringens initiativer vil styrke forbrugerbeskyttelsen og understøtte et elmarked, der er baseret på fair vilkår og konkurrencedygtige priser,” siger Kristian Jensen, der er adm. direktør i Green Power Denmark.

Klimaministeren vil snarest indkalde Folketinget partier til forhandlinger, og forhåbningen er, at tiltagene vil kunne indføres fra 1 januar 2026.

-emte

Fakta om de nye initiativer

  1. Karantæne fra DataHub
  2. Bøder og sanktioner
  3. Adgangsbarriere
  4. Opstramning af aconto-regler
  5. Telefonsamtaler optages og kan bruges som dokumentation
  6. Kunder skal godkende nye elaftaler med MitID
  7. Krav om kontraktresume
  8. Øget gennemsigtighed
  9. Bedre mulighed for kontrol af regning

Kilde: Green Power Denmark.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Energinet vil give storforbrugere hurtigere adgang til elnettet

Installator.dk

Andel sælger Ørsted-aktier for 3 mia. kr. og sender pengene i elnettet

Installator.dk

Rekordhøje priser på elmaterialer presser byggeprojekter

Installator.dk

Verdo bygger 10 MW batterianlæg på Randers Havn

Installator.dk

TEC indvier Energihuset i Gladsaxe

Installator.dk

Kemp & Lauritzen udpeger ny direktør for Teknikhuse

Installator.dk

Nyt værktøj skal gøre valg af ventilation lettere i etageboliger

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

14.09.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding