Sådan gør husejere klar til vinteren

Danskerne energiforbedrer deres huse på livet løs. Faktisk fortæller hver fjerde danske husejer, at de har energiforbedret boligen det seneste år, viser en ny undersøgelse fra Energistyrelsen. Desuden overvejer mere end en tredjedel af de danske husejere at energiforbedre det kommende år.

Danskerne energiforbedrer deres huse på livet løs. Faktisk fortæller hver fjerde danske husejer, at de har energiforbedret boligen det seneste år, viser en ny undersøgelse fra Energistyrelsen. Desuden overvejer mere end en tredjedel af de danske husejere at energiforbedre det kommende år. Foto: Colourbox..

De danske husejere har gjort meget for at gøre deres bolig klar til de kolde måneder. Hver fjerde danske husejer har allerede energiforbedret boligen det seneste år, og mere end hver tredje danske husejer overvejer at gøre det i det kommende år. Det viser en ny undersøgelse foretaget via Norstats panel for Energistyrelsen.

Og hvad er det så, husejerne især har energiforbedret? 48 procent af dem, der har energirenoveret, svarer, at de har skiftet vinduerne i deres bolig. 24 procent har renoveret taget, mens 20 procent har skiftet opvarmningsform for eksempel ved at skifte gasfyret ud med en varmepumpe eller fjernvarme.

”Det er positivt at så mange husejere energiforbedrer deres bolig. Energiforbedringer bidrager nemlig til et lavere energiforbrug. Over tid kommer det den enkelte husejer til gode i form af lavere energiregninger. Men det kommer også samfundet til gode, da et lavere energiforbrug bidrager til, at den danske energiforsyning ikke kommer under pres” ,siger Stine Leth Rasmussen, der er vicedirektør hos Energistyrelsen.

Læs også: Energisparerådene skal også efterleves på jobbet

I undersøgelsen er de danske husejere også blevet spurgt om, hvad der motiverer dem til at foretage energiforbedringer af deres bolig. Og her er udsigten til at spare penge topscorer med hele 78 procent. De danske husejere motiveres dog også af at reducere Danmarks afhængighed af energi fra Rusland (35 procent) og bidrage til, at Danmarks energiforsyning ikke kommer under pres (29 procent).

Gennemgå dit hjem
Har man ikke mulighed for eller ønsker om at lave større investeringer i sin bolig, kan mere simple tiltag også nedbringe energiforbruget. For eksempel kan man med fordel gå sin bolig igennem for utætheder.

”Dårlig isolering, såvel som utætheder, kan gøre det svært at holde på varmen i sin bolig. Og med fortsat risiko for høje energipriser, kan det hurtigt blive dyrt. Derfor opfordrer vi til, at man gør sin bolig klar til vinteren ved at gennemgå den systematisk for efterisoleringsmuligheder og utætheder”, siger Stine Leth Rasmussen.

På Energistyrelsens hjemmeside SparEnergi.dk finder du en række guides til, hvordan boligen bliver vinterklar. Her finder du også Energistyrelsens råd til at spare på energien. Formålet er at hjælpe blandt andet husejerne med at skære toppen af energiregningen.

1. Tjek tætheden i dit hus
For husejere er der ofte skjulte potentialer for energioptimering. Derfor er det en god idé at gennemgå huset systematisk efter utætheder.

2. Tjek vinduer og døre
Det er ikke altid nødvendigt med helt nye vinduer for at spare på energien. På SparEnergi.dk finder du en guide (LINK), så du kan tjekke døre og vinduer og se, hvad du kan gøre i dit hus.

3. Tjek isoleringen
Et velisoleret hus holder bedre på varmen, og med ekstra isolering bliver huset rarere at være i samtidig med, at man sparer på varmeregningen.

4. Tjek dit varmeanlæg
Med små justeringer kan du indstille dit varmeanlæg til at blive mere energibesparende. Se mere på SparEnergi.dk eller tal med din servicetekniker.

- PiB

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BRUGG Denmark A/S

Sponseret

Schweizisk rørsystem skal fremover opvarme Tjekkiets største hajakvarium

Installator.dk

Norlys ud med nyt underskud

Installator.dk

SG lukker produktionen i Odense

Installator.dk

Grossisterne sælger mere – men milliarder er forsvundet fra bundlinjen

Installator.dk

Minister: Flere elmaster - hurtigere

Installator.dk

1.500 elkunder blev flyttet ved en fejl. Nu kommer de tilbage

Installator.dk

AI-drevet digitalisering skyller ind over produktionsgulvene

Installator.dk

Norlys udnævner ny direktør for energiforretningen

Installator.dk

Begrænset netadgang sat på pause for større elkunder

Installator.dk

50-årig elkabel fejres i Danmark – men fremtiden er omstridt i Norge

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle