Salget af solceller i kraftig opbremsning

De nye solcelle-regler, som blev vedtaget lige før årsskiftet, har lammet privatmarkedet totalt. Det viser tal fra Energinet.dk og flere energiselskaber.

Salget af solcelleanlæg er gået i stå, efter at et bredt flertal i Folketinget 20. november vedtog et lovforslag, der gør det langt mindre attraktivt for private boligejere at investere i solceller.

Hos Energinet.dk kan man ikke sige præcis, hvor mange solcelleanlæg, der er købt efter, at de nye regler er trådt i kraft, men det er meget få, anslår pressechef hos Energinet.dk Jesper Nørskov Rasmussen.

Læs også: Installatører forbander nye solcelle-regler

 ”Vi kan se, at der har været en meget, meget kraftig opbremsning. Vores bedste gæt er, at der er solgt under 50 anlæg siden,” siger han til bolius.dk.

Energiselskaber: Få tilmeldinger
Bolius.dk har også kontaktet flere af de store elselskaber for at få en pejling af, hvordan solcellemarkedet har udviklet sig siden regelændringen.

Læs også: Strammere regler for installation af solceller

SEAS-NVE NET, der leverer el til 375.000 kunder, har kun modtaget 28 tilmeldinger om solcelleanlæg under de nye regler. EnergiMidt, der har 176.000 kunder, har ifølge forretningschef Jørgen Due Thomsen Nørgaard solgt ”et par håndfulde” solcelleanlæg, siden de nye regler blev indført.

Markedet eksploderede i 2012
Sidste år eksploderede antallet af solcelleanlæg fra under 5.000 til flere end 61.000, viser tal fra Energinet.dk. Dertil kommer ca. 15.000 solcelleanlæg, der også blev solgt under de gamle regler, men som ikke er med i statistikken, da de afventer sagsbehandling og sættes i drift senere.

-LA

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Installator.dk

August gav højeste elpriser siden energikrisen

Installator.dk

Elbiler kan tredoble spidsbelastningen på elnettet

Installator.dk

TEKNIQ: Stærk økonomi skal omsættes til bedre vilkår for virksomhederne

Installator.dk

Forsyningssektoren går sammen i kampen om arbejdskraft

Installator.dk

Øget beskæftigelse i energisektoren

Installator.dk

Energinet fyrer sin administrerende direktør

Installator.dk

Markant kursfald rammer ny aktie efter halvårsregnskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle