Salget af varmepumper fortsætter fremgang

Efter et vanskeligt 2024 er markedet for varmepumper igen på vej frem. Nye tal fra Varmepumpeindustrien (VPI) viser, at der frem til tredje kvartal i år er solgt 11.500 luft-vand og jordvarmepumper – næsten dobbelt så mange som på samme tid sidste år.

Niels Peter Skov, formand for Varmepumpeindustrien (VPI). Foto: Varmepumpeindustrien

"Det er glædeligt at se, at interessen for varmepumper vender tilbage. Teknologien er moden, effektiv og afgørende for, at Danmark kan udfase gas og olie til opvarmning," siger Niels Peter Skov, formand for VPI.

Ifølge en ny analyse fra Andel er varmepumper den mest klima- og omkostningseffektive løsning for de fleste danske husstande med gasfyr. Det bekræfter ifølge branchen, at varmepumper både gavner miljøet og økonomien.

"De individuelle løsninger er ikke bare et grønt valg, men også et økonomisk fornuftigt valg. Hver varmepumpe trækker energi direkte ud af luften og omsætter den til varme i hjemmet – og penge i forbrugernes lommer," siger Niels Peter Skov.

Vækst trods politisk usikkerhed

Markedet har det seneste år været præget af skiftende politiske udmeldinger om fjernvarme, gasudfasning og støtteordninger. Alligevel stiger salget, og det viser ifølge branchen, at danskerne har tillid til teknologien.

"Når markedet vokser trods uafklarede politiske rammer, sender det et vigtigt signal om, at danskerne ønsker grøn opvarmning. Det er et sundhedstegn – både for branchen og for den grønne omstilling," siger Troels Hartung, bæredygtighedschef i TEKNIQ.

Varmepumpeindustrien forventer, at salget når op mod 16.000 varmepumper ved årets udgang. Men for at fastholde fremgangen kræver det politisk stabilitet, understreger VPI.

"Vi bevæger os igen, men et stabilt stigende tempo kræver tryghed om de ordninger og vilkår, som både forbrugere og virksomheder planlægger efter. Med stabile rammer kan branchen levere endnu mere grøn omstilling end i dag," siger Niels Peter Skov.

Det forventede salgstal for 2025 er dog stadig milevidt fra rekordåret 2022, hvor der alene i 4. kvartal blev solgt knap 16.000 varmepumper.

-emte

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

28.01.2026PipeLink Aps

Sponseret

Information om vores nye forstærkede PEXrør.

27.01.2026BRUGG Denmark A/S

Sponseret

Effektivitet starter under jorden

26.01.2026Installator.dk

Varmepumpesalget steg 65 procent i 2025

20.01.2026Guldager A/S

Sponseret

360° vandbehandling til fjernvarmen

12.01.2026KUDSK Service

Sponseret

Vinteren kommer

08.01.2026METRO THERM A/S

Sponseret

Oplev METRO THERMs fjernvarmeløsninger

05.01.2026Daikin Denmark A/S

Sponseret

Varmepumper i ældre bygninger: DAIKIN Altherma 3 H HT som erstatning for et oliefyr

22.12.2025Installator.dk

Massiv udbygning af elektrificering af fjernvarmen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle