Samarbejde udvikler solceller til erhvervsbiler

Gennem et samarbejde mellem Green Energy Scandinavia og Solar, vil installatører få mulighed for at producere elektricitet via montage af solceller på varevognene.

Foruden udviklingen af solcelleløsningen til installatørernes varevogne, har Solar selv monteret teknologien på sin beklædningsbus. Foto: Solar..

Green Energy Scandinavia og Solar går sammen om at gøre installatører og andre håndværkere i stand til at producere grøn strøm ved hjælp af såkaldte MIPV-solcelleløsninger, der kan monteres på taget af deres erhvervsbiler.

”I flere årtier har vi vidst, at solceller fungerer fint, hvis vi monterer dem på et hustag eller i stativer på en mark. Men solceller på køretøjer har haft et meget lille fokus. Nu er MIPV-teknologien parat. Hvis chaufføren udnytter strømmen fra solcellerne, reducerer han sit brændstofforbrug. Ifølge Danmarks Statistik er der 389.000 indregistrerede varevogne i Danmark. Hvis de hver især sparer bare én liter brændstof hvert år, svarer det faktisk til en CO2-reduktion på over 1 million kilo om året”, siger CEO Karl Andreassen fra Green Energy Scandinavia.

Læs også: El-installatør sætter flere eldrevne arbejdsbiler på gaden

Bestil dit arbejdstøj gennem en grøn busbutik
Ved at gøre strømmen mobil, vil installatøren have 230 volt med sig og dermed adgang til tilslutning af værktøj og maskiner, der kræver strøm ude hos slutkunden. En løsning der, ifølge group senior category manager, Rasmus Vemmelund, kan give konkurrencemæssige fordele.

”Der er i dag slutkunder, der specifikt efterspørger den grønne håndværker. Så de håndværkere, der vælger at få monteret solceller på taget af deres varevogn, bliver på den måde mere attraktive. Det at være grøn er med andre ord blevet et konkurrenceparameter - også i installatørleddet”, siger Rasmus Vemmelund, group senior category manager, fra Solar.

Foruden solcelleløsningerne på installatørernes servicevogne, har Solar selv taget initiativ til at få monteret MIPV-teknologien på sin bekædningsbus.

”Beklædningsbussen gør det nemmere for virksomheder at bestille arbejdstøj. Med det mobile showroom kører Solar ud og præsenterer tøj, sko og værnemidler, og vi synes, det giver god mening at producere grøn strøm samtidig”, siger Rasmus Vemmelund.

Startskuddet for lanceringen af MIPV-løsningen begynder i førtste omgang i Danmark, hvor Solar på længere sigt forventer at udvide til øvrige markeder.

- HCL

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Data var ikke problemet. Det var den manglende struktur

Installator.dk

Kameraer, biometri og cyberkrav: Sikkerhedsmarkedet skifter gear i 2026

Installator.dk

Energistyrelsen skærper sikkerhedsopfordring til energisektoren

Installator.dk

TEKNIQ: Hybride trusler skærper kravene til sikring af kritisk infrastruktur

Installator.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

Installator.dk

Bravida runder 1.000 elbiler

Installator.dk

Lemvigh-Müller åbner to nye butikker i Østjylland

Installator.dk

Netselskaber vil betale kunder for at skrue ned for strømmen

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup