Sanistål styrker forretningen på Lolland-Falster

Sanistål køber Lystrup Grossistens aktiviteter på Lolland. Virksomheden forventer at få en god forretning ud af den kommende Femernforbindelse.

Sanistål opkøber Lystrup Grossistens aktiviteter og styrker positionen på Lolland Falster.

Fra 1. august vil det dermed være Sanistål, der styrer aktiviteterne fra butikken i Maribo midt på Lolland.

Læs også: Sanistål har forbedret sin drift markant

”Vi vil gerne have en fysisk tilstedeværelse på Lolland-Falster. Lystrup Grossisten har allerede en god forretning og en butik i Maribo, som vi nu kan udvikle yderligere. Vi får et kundegrundlag at bygge videre på, og vi får nogle dygtige medarbejdere, som allerede har et godt kendskab til kunderne og lokalområdet”, siger Hans Henrik von Platen-Hallermund, der er direktør for Byggeri i Sanistål.

Han forklarer, at der også ligger strategiske overvejelser bag overtagelsen. For med opførelsen af Femern-forbindelsen vil det styrke forretningen.

”Der kommer mange anlægsprojekter og infrastrukturprojekter til Lolland-Falster og ikke mindst Femern Bælt vil skabe vækst og aktivitet. Med købet af Lystrup Grossisten er vi klar til at servicere kunderne, når de for alvor får travlt”, siger Hans Henrik von Platen-Hallermund.

Læs også: Installatører: Vi køber næsten alt på nettet

Selvom Sanistål overtager butikken, er det fortsat den tidligere ejer Erik Lystrup, der står for forretningens daglige drift. 

”Salget til Sanistål betyder, at kunderne på Lolland-Falster nu får adgang til et større sortiment, en velfungerende webbutik og distributions- og logistikydelser, der er helt i en klasse for sig”, siger Erik Lystrup og forklarer, at ambitionen er, at Sanistål bliver førende grossist på Lolland-Falster. 

-JPN

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

17.10.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric fremhæver innovation inden for 800 VDC-strømsystemer til understøttelse af NVIDIAs næste generation af GPU'er

15.10.2025Installator.dk

Tekniske uddannelser: Elektriker og smed hitter som aldrig før

15.10.2025Installator.dk

Partier kræver handling i forhold til stillestående havvindmøller

15.10.2025Installator.dk

Kvinder går i mod trenden: Flere vil være VVS´er eller elektriker

14.10.2025Installator.dk

Havvindmøller sættes i stå på grund af manglende efterspørgsel

13.10.2025Installator.dk

Vandmangel truer – men ingen måler på det mest basale

13.10.2025Installator.dk

Tekniske fag i høj kurs: Ledigheden blandt elektrikere og VVS’ere nær bundrekord

10.10.2025Installator.dk

Innargi lander flerårig aftale i Tyskland

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle