Schneider Electric og NVIDIA indgår samarbejde om fremtidens datacentre

Nye referencedesigns danner et solidt fundament for implementering af NVIDIAs accelererede compute-platform i datacentre. Her vil design'ne optimere både ydeevne, skalerbarhed og energieffektivitet i datacentrene.

Foto: Schneider Electric

Vi har netop har indgået et samarbejde med NVIDIA om at optimere infrastrukturen i datacentre. Det skal bane vejen for udviklingen inden for kunstig intelligens (AI) og digital twin-teknologi.

I samarbejdet vil vi anvende vores ekspertise inden for datacenterinfrastruktur og NVIDIAs AI-teknologier til at introducere de første offentligt tilgængelige AI-datacenterreferencedesigns. Designs'ne kommer til at sætte standarden for implementering og drift af AI inden for datacenters økosystemer og markerer en signifikant milepæl i branchens udvikling.

Med en øget mængde af AI-applikationer, der vinder større indpas på tværs af industrier, samtidig med at de kræver flere ressourcer end traditionelle servere, er behovet for processorkraft steget betragteligt. Brugen af kunstig intelligens har accelereret transformationen af datacenterdesign og -drift, hvor datacenteroperatører arbejder på hurtigt at bygge og drive mere energistabile faciliteter, som både er energieffektive og skalerbare. Læs mere i pressemeddelelsen her: https://www.se.com/dk/da/about-us/newsroom/news/press-releases/schneider-electric-og-nvidia-indg%C3%A5r-samarbejde-om-fremtidens-datacentre-6627a5364b89c3dc300f0f99?utm_source=trade_media&utm_medium=affiliates&utm_campaign=2024_apr_dk_sp_edc_trade_media_awareness_trademedia-contentbuy_local_&campaign_objective=awareness&mcl_name=edc

Mere fra...

24.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Det er verdens grønneste virksomhed, og de måler alt: - Det er dumt at lade være

23.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Casper skal til EM i elektrikerfaget: ”Jeg er mere end bare en elektriker”

22.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

16.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

11.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Ny undersøgelse: Danske boligejere bekymrer sig mindst om energieffektivitet

07.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric lancerer skræddersyet løsning til SMV’ers bæredygtighedsarbejde