SG Armaturen fortsætter kontakt-kampen mod Schneider

SG Armaturen har ikke tænkt sig at trække følehornene til sig i kampen om kontakt-design med Schneider Electric Danmark, der producerer og sælger LK Fuga-serien. SG fastholder salget af den nye +S-serie af afbrydere og stikkontakter trods sagsanlæg fra Schneider, oplyser det norsk-ejede selskab.

Foto: SG Armaturen

Schneider Electric Danmark sidder med LK Fuga-serien tungt på markedet for afbrydere og stikkontakter i Danmark og har gjort det i årevis.

SG Armaturen forsøgte tidligere at komme ind på dette attraktive marked med SG Install-serien, men fik forbud mod at markedsføre og sælge disse produkter i en sag, der endnu ikke er endelig afgjort.

SG Armaturen lancerede i stedet +S-serien, der skulle tage kampen op med den populære Fuga-serie.

Men også +S-serien krænker ifølge Schneider Electric Danmark deres intellektuelle ejendomsret og markedsrettigheder. Derfor lagde selskabet den 22. oktober en ny sag an mod SG Armaturen.

Men det norske selskab mener, at den nye serie ikke krænker Schneiders rettigheder.

“Det er vores klare overbevisning, at denne serie, +S, ikke krænker nogen intellektuel ejendomsret eller markedsrettigheder. Punktum. Schneider Electric henviser til et ønske om at bidrage til en sund innovationskultur, men samtidig stævnes virksomheder, der udvikler, designer og producerer et konkurrerende produkt af samme. Det kan kaldes mange ting, men sund er ikke et ord, jeg vil sætte på det,” understreger Terry Goldenbeck, der er direktør hos SG Armaturen.

Han bemærker videre, at den nye retssag, der angår +S-produkterne ikke er anlagt som en sag om nedlæggelse af foreløbigt forbud, men derimod som en almindelig retssag. 

“Det er vores opfattelse hos SG Armaturen A/S, at +S-produkterne adskiller sig væsentligt fra LK FUGA-serien. SG Armaturen er derfor overbevist om, at +S-produkterne ikke udgør uretmæssige efterligninger af produkterne i LK FUGA-serien. På nuværende tidspunkt er det ikke muligt at sige noget sikkert om, hvornår retsopgøret vedrørende +S-produkterne er endeligt afgjort, men det er muligt, at dette vil tage flere år. Vi bliver ved med at sælge produkterne, og vores kunder kan blive ved med at købe dem,” siger Terry Goldenbeck.

Sagen om det midlertidige forbud mod salg og markedsføring af SG Install-serien ventes at blive behandlet af Sø- og Handelsretten i foråret 2025. Denne dom vil kunne ankes af begge parter til en højere retsinstans.

-emte

Til venstre SG Armaturens +S design - til højre LK FUGA.. Foto: Arkiv

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

20.11.2025Installator.dk

Utilfredsstillende resultater fører til ny ledelse i Nordelektro

19.11.2025Installator.dk

GK Danmark opkøber Sjølund Svejse- og VVS-Service

19.11.2025Installator.dk

Skattestyrelsen advarer: Kædesvig kan ramme virksomheder hårdt

19.11.2025Installator.dk

Deadline nærmer sig hastigt for tusindvis af personligt ejede virksomheder

18.11.2025Geovent

Sponseret

Geovent-lærling i top-10 ved europæisk konkurrence i Lissabon!

18.11.2025Installator.dk

Forslag: Kommuner skal have større andel fra solceller og vindmøller

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

30.09.2025

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.11.2025

Sted

Online + classroom

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart