SIF Gruppen overtager Buanco Adgangskontrol

SIF Gruppen opkøber Buanco Adgangskontrol og vil fremover både stå for salg, installation og service.

Installationsvirksomheden SIF Gruppen overtager eneforhandlingen af Buanco Adgangskontrol per 1. november. Det sker som et led i SIF Gruppens fokus på og udvikling af sikringsløsninger.

Læs også: SIF Gruppen vinder entreprise til 50 millioner

SIF Gruppen vil derfor fremover varetage både salg, installation og service af Buanco Adgangskontrol til nuværende og nye kunder i hele landet. SIF Gruppen vil ligeledes være lagerførende af samtlige produkter til Buanco Adgangskontrol.

”I SIF Gruppen glæder vi os over det udvidede samarbejde med Buanco System A/S, og vi ser frem til at kunne tilbyde vores kunder endnu bedre og i særdeleshed også konkurrencedygtige sikringsløsinger”, skriver SIF gruppen i en pressemeddelelse.  

Læs også: SIF Gruppen får ny millionordre på cykelstationer

SIF Gruppen har næsten 100 års erfaring med installation og service af alle former for tekniske anlæg. Virksomheden har i mange år også arbejdet med sikringsløsninger, herunder TV-overvågning, tyverialarmer og adgangskontrol. 

-SSM

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle