SIF Gruppen udvider i Næstved med nyt opkøb

Installationsvirksomheden SIF Gruppen udvider sin Næstved-afdeling med opkøbet af Næstved El-Service.

Fra venstre ses SIF Gruppens administrerende direktør Lars Mejlby, SIF Gruppens økonomidirektør Thomas Hornslet, stifter og ejer af Næstved El-Service Theis Nørrelund samt SIF Gruppens driftsdirektør Morten Nilsson. Foto: SIF Gruppen..

Installationsvirksomheden SIF Gruppen, der har hovedkontor i Søborg, opkøber Næstved El-Service og udvider dermed lokalt. Næstved El-Service lægges derudover sammen med Pedersen El den 1. november, og dermed udvider SIF Gruppen lokalt med 45 medarbejdere og 35 servicevogne.

Den udvidede Næstved-afdeling forventes at omsætte for 50 mio. kroner per år.

Læs også: SIF Gruppen klar til nye udfordringer: Ny bestyrrelse og ny direktion

”Købet af Næstved El-Service repræsenterer den hidtil største handel i SIF Gruppens historie, og vi ser Næstved-afdelingen som spydspids i virksomhedens vækststrategi og en understregning af vores ambition om, at fortsat vækst på Sjælland skal ske gennem en stærk lokal forankring tæt på kunderne”, lyder det fra SIF Gruppens direktør Lars Mejby.

Han mener, at Næstved El-Service er det rette match for at opnå den nødvendige kundeservice, som en lokalafdeling skal kunne imødekomme. 

En sikker fremtid for medarbejderne
SIF Gruppen har cirka 350 medarbejdere på landsplan og omsætter for omtrent 300 mio. kroner årligt.

”SIF Gruppen er i forvejen stærke i Næstved og fremstår som en af elbranchens mest succesfulde og innovative installationsvirksomheder”, siger elinstallatør Theis Nørrelund, stifter og ejer af Næstved El-Service.

Og stifteren er forventningsfuld i forhold til at lægge Næstved El-Service i hænderne på installationsvirksomheden:

Læs også: 100 års jubilæum i SIF Gruppen

”Med SIF Gruppen er vejen banet for en sikker fremtid, hvor medarbejderne får optimale muligheder for at udvikle sig både fagligt og personligt”, siger han.

Theis Nørrelund fortsætter som afdelingsleder i SIF Gruppens Næstved-afdeling, hvor også alle medarbejdere fra både Pedersen El og Næstved El-Service fortsætter.

- SN

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

Installator.dk

Danmarks første vindmøllebatteri skal aflaste elnettet

Installator.dk

Eltel vinder landsdækkende aftale Vejdirektoratet

Installator.dk

Daikin vil være blandt markedslederne på varmepumper om tre år

Installator.dk

Massivt brug af AI i det tekniske erhvervsliv

Installator.dk

Nyt partnerskab skal give el- og VVS-elever adgang til ny teknologi

Installator.dk

Ny DataHub kan give midlertidige driftsforstyrrelser

Installator.dk

Minister: Batterier er geniale

Installator.dk

Brødrene Dahl får ny salgsdirektør

Installator.dk

Grundfos samler pumpestyring til HVAC på én platform

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

21.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus