Sikkerheden på byggepladser er ikke god nok

Der er stadig alt for mange alvorlige ulykker på de danske byggepladser, og for at kunne tage stilling til, hvordan...

Der er stadig alt for mange alvorlige ulykker på de danske byggepladser, og for at kunne tage stilling til, hvordan man bedre kommer dette problem til livs, har Arbejdstilsynet været rundt og besøge 187 byggepladser over hele landet.
Denne landsdækkende aktion viste, at sikkerheden på mange arbejdspladser stadig ikke er god nok. ”Antallet af byggepladser med mange og alvorlige sikkerhedsproblemer er fortsat alt for højt, og de fejl og udeladelser, vi møder, hører i de fleste tilfælde til i afdelingen for aldeles kendte problemer”, siger kontorchef Sonja Ploug Jensen.
Under besøgene blev der givet i alt 172 strakspåbud eller forbud, som betyder, at arbejdet på byggepladserne blev stoppet, indtil forholdene er i orden. Flere af disse sager skal overvejes nærmere for at afgøre, om der skal indstilles til retslige tiltaler.
Arbejdstilsynet kunne dog glæde sig over, at på mange af de byggepladser, hvor de tidligere havde været forbi, var der blevet rettet op på problemerne. ”Det mangler dog endnu, at de samme firmaer tager de gode takter op på den næste byggeplads”, siger Sonja Ploug Jensen.

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Avidenz A/S

Sponseret

Velkommen til Nanna

Installator.dk

Mariendal El-Teknik øger underskuddet – "stærkt utilfredsstillende"

Installator.dk

AAU-professor kåret som verdens bedste energiforsker

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle