Sikkerhedsbranchens udfordringer på dagsordenen

I november afholdes sikkerhedsmessen Sectech i København. Målgruppen er blandt andet elinstallatører, som i løbet af to dage kan se de nyeste produkter og få dybere indsigt i branchens udfordringer.

Besøgende elinstallatører får rig mulighed for at møde branchens førende leverandører på Sectech-messen, som afholdes den 12.-13. november i København..

Når 2014-udgaven af sikkerhedsmessen Sectech bliver afholdt den 12. – 13. november i København, bliver et af fokusområderne, hvordan branchen synliggør værdien af sikkerhedsteknik over for slutkunderne.

”Vi vil konkretisere sikkerhedsbehovet ved at afholde flere slutkundeorienterede mini-seminarer, hvor de besøgende får mulighed for at høre og se, hvilken værdi sikkerhedsteknikken kan generere i autentiske cases fra forskellige vertikaler, siger Lennart Alexandrie, der er administrerende direktør for AR Media International og ansvarlig for seminarprogrammet.

Læs også: LM-sælgere bevæbnet med iPads

Seminarerne vil især handle om digitaliseringens fordele, og om hvordan den kan generere skræddersyede sikkerhedsløsninger til gavn for erhvervslivet.

”Dagens teknik er ikke kun værdiskabende ud fra et sikkerhedsperspektiv. Med IP-baserede løsninger kan teknikken også medvirke til, at virksomheder og offentlige instanser oplever en helt anderledes effektivitet end tidligere, ligesom teknikken også kan resultere i øget salg”, vurderer Lennart Alexandrie.

Han understreger, at branchen generelt skal blive bedre til at gøre koblingen mellem sikkerhed og lønsomhed tydeligere.

Om Sectech-messen

Sectech-messen afholdes i år 12. og 13. november på Hotel Scandic i København og arrangeres af AR Media og messecentret Stockholmsmässan.

Sectech har siden etableringen i 2001 været et mødested for alle, der arbejder med sikkerhedsteknik i forbindelse med fysisk sikring. Såvel udstilling som seminarer tiltrækker fagfolk fra hele Norden.

Arrangementet finder sted hvert andet år i de tre skandinaviske hovedstæder og er blevet en succes i såvel Sverige som i Danmark og Norge.

I år forventer arrangørerne 1000 besøgende og alle udstiller-stande er udsolgt.

Fra ”overvågning” til ”sikkerhed”
Sectech-messen vil også indeholde en halvdagskonference, som kommer til at hedde ”Tryghedskameraets dag”. Budskabet fra arrangørerne, som arbejder tæt sammen med brancheforeningen SikkerhedsBranchen, er, at det negativt ladede ord ”overvågningskamera” skal erstattes af det mere positive ord ”sikkerhedskamera”.

Dagen kommer til at indeholde forskellige indlæg og en paneldebat med politikere, en repræsentant fra datatilsynet og også repræsentanter fra boligsektoren, der har erfaring med tryghedsskabende kameraer.

Læs også: Arbejdsløsheden falder fortsat hos elektrikere

Ifølge Jonny Sjøberg fra AR Media Danmark, er det ikke bare et mål for branchen, at retorikken omkring kameraerne ændres i positiv retning, det er også en ambition, at der kommer ordnede forhold og mere kontrol med de sikkerhedskameraer, der sættes op i Danmark.

”Vi vil på sigt gerne have ændret loven så alle kameraer, der montres i Danmark skal registreres og kun må monteres af certificerede elinstallatører. Det er et klart langsigtet mål for sikkerhedsbranchen”, siger Jonny Sjøberg.

Sectech messen er en mindre, overskuelig messe – og ifølge arrangørerne er det ikke nødvendigt at afsætte mere end en halv dag, hvis man er en travl elinstallatør og kun har en ambition om at se de nyeste produkter og tale med leverandører.

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Én samlet genvej til dine kunders analoge og digitale måledata

Installator.dk

Populært akkord-værktøj har fået nye funktioner

Installator.dk

Lindab lancerer ventilationskanaler med lavere CO2-aftryk

Installator.dk

Varmepumper vinder frem: Danske hjem skar ned på olie og gas

Installator.dk

Ny platform skal gøre det lettere at få anlæg koblet på elnettet

Installator.dk

Tidligere folketingsmedlem bliver direktør for brintorganisation

Installator.dk

Regeringen vil skære op til to år af elnetprojekter

Installator.dk

200 mio. kr. skal styrke udbygningen af fjernvarme

Installator.dk

Professor om akutplan for elnettet: Det er kun en halv plan

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole