Sikkerhedsbranchens udfordringer på dagsordenen

I november afholdes sikkerhedsmessen Sectech i København. Målgruppen er blandt andet elinstallatører, som i løbet af to dage kan se de nyeste produkter og få dybere indsigt i branchens udfordringer.

Besøgende elinstallatører får rig mulighed for at møde branchens førende leverandører på Sectech-messen, som afholdes den 12.-13. november i København..

Når 2014-udgaven af sikkerhedsmessen Sectech bliver afholdt den 12. – 13. november i København, bliver et af fokusområderne, hvordan branchen synliggør værdien af sikkerhedsteknik over for slutkunderne.

”Vi vil konkretisere sikkerhedsbehovet ved at afholde flere slutkundeorienterede mini-seminarer, hvor de besøgende får mulighed for at høre og se, hvilken værdi sikkerhedsteknikken kan generere i autentiske cases fra forskellige vertikaler, siger Lennart Alexandrie, der er administrerende direktør for AR Media International og ansvarlig for seminarprogrammet.

Læs også: LM-sælgere bevæbnet med iPads

Seminarerne vil især handle om digitaliseringens fordele, og om hvordan den kan generere skræddersyede sikkerhedsløsninger til gavn for erhvervslivet.

”Dagens teknik er ikke kun værdiskabende ud fra et sikkerhedsperspektiv. Med IP-baserede løsninger kan teknikken også medvirke til, at virksomheder og offentlige instanser oplever en helt anderledes effektivitet end tidligere, ligesom teknikken også kan resultere i øget salg”, vurderer Lennart Alexandrie.

Han understreger, at branchen generelt skal blive bedre til at gøre koblingen mellem sikkerhed og lønsomhed tydeligere.

Om Sectech-messen

Sectech-messen afholdes i år 12. og 13. november på Hotel Scandic i København og arrangeres af AR Media og messecentret Stockholmsmässan.

Sectech har siden etableringen i 2001 været et mødested for alle, der arbejder med sikkerhedsteknik i forbindelse med fysisk sikring. Såvel udstilling som seminarer tiltrækker fagfolk fra hele Norden.

Arrangementet finder sted hvert andet år i de tre skandinaviske hovedstæder og er blevet en succes i såvel Sverige som i Danmark og Norge.

I år forventer arrangørerne 1000 besøgende og alle udstiller-stande er udsolgt.

Fra ”overvågning” til ”sikkerhed”
Sectech-messen vil også indeholde en halvdagskonference, som kommer til at hedde ”Tryghedskameraets dag”. Budskabet fra arrangørerne, som arbejder tæt sammen med brancheforeningen SikkerhedsBranchen, er, at det negativt ladede ord ”overvågningskamera” skal erstattes af det mere positive ord ”sikkerhedskamera”.

Dagen kommer til at indeholde forskellige indlæg og en paneldebat med politikere, en repræsentant fra datatilsynet og også repræsentanter fra boligsektoren, der har erfaring med tryghedsskabende kameraer.

Læs også: Arbejdsløsheden falder fortsat hos elektrikere

Ifølge Jonny Sjøberg fra AR Media Danmark, er det ikke bare et mål for branchen, at retorikken omkring kameraerne ændres i positiv retning, det er også en ambition, at der kommer ordnede forhold og mere kontrol med de sikkerhedskameraer, der sættes op i Danmark.

”Vi vil på sigt gerne have ændret loven så alle kameraer, der montres i Danmark skal registreres og kun må monteres af certificerede elinstallatører. Det er et klart langsigtet mål for sikkerhedsbranchen”, siger Jonny Sjøberg.

Sectech messen er en mindre, overskuelig messe – og ifølge arrangørerne er det ikke nødvendigt at afsætte mere end en halv dag, hvis man er en travl elinstallatør og kun har en ambition om at se de nyeste produkter og tale med leverandører.

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

28.01.2026Installator.dk

Beredskabet skal styrkes akutpakke på en milliard

08.01.2026SystemHouse Solutions AB

Sponseret

Integra – det fuldendte sikringssystem

22.12.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

Julehilsen fra SystemHouse Solutions til alle jer….

10.12.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

Landskrona Golfklub tager sikkerheden ind i den digitale tidsalder

27.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Vinterforanstaltninger på byggepladsen sikrer kvalitet og sikkerhed for håndværkerne

21.11.2025Installator.dk

Nyt testudstyr udvider DBI´s muligheder

10.11.2025Eaton Electric Danmark

Sponseret

Forebyg driftsstop og ulykker med moderne beskyttelse

23.10.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

SystemHouse Solutions indgår strategisk partnerskab med EET Group

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026