Silvan vil klæde kunderne på til gør-det-selv-VVS

Byggemarkedskæden Silvan vil med et nyt informationskoncept give sine kunder mere mod på selv at klare VVS-arbejde.

”Det er en skam, at så mange boligejere tøver med at gå i gang, for en del VVS-opgaver kan man faktisk løse selv helt lovligt og med et godt resultat”, siger Torben Søndergaard, VVS-ansvarlig produktchef i Silvan. .

Selv om danskerne generelt er gode til at gøre-det-selv i hjemmet, findes der især ét område, som mange undgår, nemlig VVS. Frygt for at gøre mere skade end gavn og usikkerhed om hvilke opgaver, der ifølge loven skal løses af en autoriseret VVS’er, afholder mange fra at gå i gang selv.

Læs også: VVS-installatører får konkurrence fra Silvan

I Silvan møder man ofte kunder, der gennem længere tid har affundet sig med defekte armaturer, toiletter og lignende, fordi de simpelthen ikke har turdet gå i gang selv.

Den tendens vil byggemarkedskæden gerne være med til at ændre på og introducerer derfor et nyt informationskoncept, i første omgang i VVS-afdelingen i Silvan Farum.

Her vil kunder fremover blive mødt af informative plancher, hvor tips og vejledning samt gældende lovgivning er tydeligt specificeret. Det er også muligt at downloade specifikke instruktionsfilm til forskellige varer, mens man står med varerne i hånden.

Silvan-kæden har desuden udskiftet den gamle emballage til en ny med flere informationer påtrykt. Sidst, men ikke mindst er medarbejderne trænet i at vejlede om både små og store VVS-projekter.

”Det er en skam, at så mange boligejere tøver med at gå i gang, for en del VVS-opgaver kan man faktisk løse selv helt lovligt og med et godt resultat, blandt andet at skifte vandhane og reparere et toilet, der løber”, siger Torben Søndergaard, VVS-ansvarlig produktchef i Silvan.

Læs også: Bauhaus vil også montere VVS-artikler  

Hos Silvan håber man, at det øgede informationsniveau kan være med til at nedbryde nogle af de barrierer, som mange har i forhold til VVS-området. På sigt skal informationskonceptet implementeres i samtlige Silvan-butikker, der alle har fuldt udstyrede VVS-afdelinger med et stort sortiment af VVS-artikler, fittings og tilbehør.

- JKK 

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Brunata A/S

Sponseret

Kronik: Vand er en knap ressource, men ingen tør tale om den åbenlyse løsning

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten