Smart Grid-strategi på vej

Arbejdet med en strategi for et kommende smart grid er nu i gang. Dansk Energi samt en række virksomheder forholdt sig på et møde i Fredericia til regeringens status på arbejdet og kom med deres anbefalinger.

Fredag den 7. september mødtes en lang række virksomheder og organisationer i Fredericia for at sætte gang i arbejdet med regeringens smart grid-strategi. Klima-, energi- og bygningsminister Martin Lidegaard var til stede for at modtage anbefalingerne. Det skriver Nyhedsbrevet Energi.dk.

For Dansk Energi var det væsentligt, at anbefalingerne understregede et behov for, at elnetselskaber får en økonomisk tilskyndelse til at foretage investeringer i Smart Grid.

I juli kom regeringens status på arbejdet med smart grid, som vil være afsættet for arbejdet hen i mod en endelig strategi. Martin Lidegaard har lovet, at der vil forelægge en samlet strategi inden udgangen af året. Den proces blev kickstartet på smart grid mødet, hvor over 75 deltagere arbejdede i flere grupper for at komme med input til den nye strategi.

”En udviklingsplan for det smarte elsystem forudsætter en markedsmodel, en effektiv regulering samt en udvikling af nye forretningsmodeller. Der er en række barrierer, som det påligger myndighederne at løse, mens branchen selv kan løse andre. I dag var der enighed blandt deltagerne om, at lovgivningen snarest skal ændres, så elnetselskaber får en effektiv økonomisk tilskyndelse til at foretage investeringer i Smart Grid. Det er et af de mest centrale elementer, der skal drive udviklingen af et sammenhængende nyt elsystem i Danmark fremad,” siger Michael Guldbæk Arentsen, chefkonsulent i Dansk Energi.

Den kommende smart grid-strategi er af afgørende betydning for udviklingen af et intelligent energisystem i Danmark. Det gælder eksempelvis om at gøre det relevant for forbrugerne at flytte dele af deres forbrug væk fra aftenen, hvor der ellers typisk er spidsbelastning på elnettet.

Læs også: Smart Grid - dét alle taler om

Arbejdet med den kommende strategi kommer til at foregå i de kommende måneder, og både Branchefællesskab for Intelligent Energi og Dansk Energi deltager aktivt i arbejdet.

-KPE

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Condair A/S

Sponseret

25 år med dokumenteret hygiejne inden for højtryksbefugtning

Installator.dk

El-varebiler sætter rekord: Over halvdelen af nyregistreringerne var elektriske

Installator.dk

Komfort er blevet et konkurrenceparameter i arbejdstøjet

Installator.dk

Milliardinvesteringer i elektrificering kræver flere kompetencer

Installator.dk

Energinet vil i dialog med batteribranchen om nye netprodukter

Installator.dk

Tidligere Odsherred-direktør tiltalt for mandatsvig

Installator.dk

Batteribranchen roser Ahlers – men efterlyser fart på nye netprodukter

Installator.dk

Energinet vil give storforbrugere hurtigere adgang til elnettet

Installator.dk

Andel sælger Ørsted-aktier for 3 mia. kr. og sender pengene i elnettet

Installator.dk

Rekordhøje priser på elmaterialer presser byggeprojekter

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Solar Danmark
Konference
Solar Blue Install Network for installatører

Gå ikke glip af Blue Install Network & Lærlingedag 2026 – tilmeldingen er åben nu!

Dato

15.09.2026

Tid

08:00

Sted

Gubsø Garage, Silkeborg