Smart teknologi skjuler alle installationer bag badeværelsesvæggen

Virksomheden Geberit ønsker i stigende grad en minimalistisk stil på badeværelset med fokus på øget renlighed, hvor så mange installationer som muligt er gemt væk. Derfor går Geberit nu skridtet videre og lancerer badeværelsesserien ONE, der ud over produkter med et æstetisk design byder på et system, hvor alt det tekniske er gemt bort i en speciel installationsvæg.

Med Geberit ONE får installatører mere sikkerhed i planlægningsprocessen og en mere effektive arbejdsgang, når det kommer til montering og vedligeholdelse. Foto: Geberit A/S.

Siden Geberit ONE toilettet blev lanceret i 2020 er det blevet et af de mest populære vægmonterede Geberit toiletter på grund af dets enkle design, nemme installation og mulighed for højdejustering af toiletskålen uden at flytte på de fastmonterede monteringsskruer og afløb i væggen. Nu udvides Geberit ONE serien med håndvaske og et spejlskab, hvor alt hvad der ikke behøver at sidde foran væggen, er gemt væk i et system bag væggen.  
 
"Det er en serie vores eksperter i Schweiz har brugt flere år på at udvikle, teste og forfine, og vi forventer, at det giver nogle muligheder, som branchen ikke har set før. Det vil især være relevant at tænke de her løsninger ind helt fra begyndelsen af et byggeri, fordi det vil gavne både installatører og især slutbrugeren", udtaler Per Holleufer, Product Manager hos Ifö  
Geberit.

LÆS OGSÅ: Tyskland skruer op for gasberedskabet - Danmark afventer stadig

Designet med fokus på renlighed og pladsoptimering    
 
Geberit ONE håndvaskene fremstilles i to størrelser (90 og 120 cm). Grundet de skjulte afløbsinstallationer og det ekstra tynde vaskedesign opleves det som om, at håndvasken svæver. Vaskene fremstilles uden hul til blandingsbatteriet og med fralægningsplads på begge sider af vaskebasinnet, hvilket giver en rengøringsvenlig porcelænsoverflade.  
 
Det minimalistiske og rengøringsvenlige design forstærkes af det specielle afløbsdæksel placeret bagerst i vasken. At afløbet ikke er placeret i midten af vasken, som ofte er standard, giver en ren og rengøringsvenlig porcelænsoverflade uden fordybninger, hvor vandet kan skabe kalkbelægninger. 

Fuldt integreret spejlskab med indbygget belysning 
 
Geberit ONE spejlskabet er bygget ind i væggen og giver overraskende meget fralægningsplads – uden at det tager plads i rummet. 
 
Spejlskabet har indbygget dæmpbar LED-belysning omkring skabet og indeni, hvor farvetemperaturen kan tilpasses individuelt. I skabet forefindes to stikkontakter til hårtørrer og lignende samt strømstik til smartphone. 

LÆS OGSÅ: Stærk dansk økonomi og fjernvarme holder hånden under Danmark
 
En ekstra detalje er den matte finish på kanten af spejllågerne, som sørger for, at fingeraftryk ikke kan ses.

Gemt væk bag væggen – men stadig lige ved hånden 
 
Adgangen til de tekniske elementer som vandlås og rørinstallationer i væggen foregår via et aftageligt dæksel under vasken. Og skulle der havne noget værdifuldt i afløbet, er der en indbygget smykkefanger. Man skal blot skrue låget af vandlåsen for at få adgang.

Hurtigere installation og færre fejl med installationselement 
 
Geberit ONE badeværelsesserien er designet med øje for at gøre det lettere for installatører at montere, da alle fæstningspunkterne for både håndvask, spejlskab og det væghængte armatur er angivet på installationselementet. Det giver en hurtig og præcis installation med færre risici for fejl.  

LÆS OGSÅ: Sådan påvirker ’tidlig varsling’ for naturgasforsyning din virksomheds fjernvarme
 
Med Geberit ONE får installatører altså mere sikkerhed i planlægningsprocessen og en mere effektive arbejdsgang, når det kommer til montering og vedligeholdelse.

-AKJ

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

OMICRON CMC træning i Kolding 23-25 juni

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Annonce

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Gratis webinar: Hvad betyder kravet om dataopsamling for dig som elinstallatør?

De nye krav til dataopsamling rammer direkte ned i hverdag – de påvirker dine byggeprojekter, din dokumentation og den måde, du rådgiver dine kunder på.

Dato

18.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark