Social dumping er stadig et problem

Til trods for, at det var ottende gang i år, at Arbejdstilsynet, SKAT og politiet var på fælles landsdækkende aktion mod social dumping, så er der stadig noget at komme efter for myndighederne.

I sidste uge gennemførte Arbejdstilsynet, SKAT og politiet en landsdækkende aktion, som var rettet mod udenlandske virksomheder inden for byggebranchen og det grønne område.

Arbejdstilsynet kontrollerede arbejdsmiljøforhold og anmeldelse til RUT, SKAT kiggede på moms- og skatteforhold, og politiet kontrollerede arbejds- og opholdstilladelser.

Mange overtrædelser
Arbejdstilsynet gennemførte i løbet af dagen 76 kontrolbesøg og gav i alt 83 reaktioner. Af disse var 66 reaktioner for alvorlige overtrædelser af arbejdsmiljøloven. Desuden blev det konstateret, at 7 udenlandske virksomheder ikke var anmeldt korrekt i RUT. Disse sager vil nu blive vurderet nærmere med henblik på bødestraf.

Læs også: Snyd inden for byggebranchen afsløret

Det er ottende gang i år, at Arbejdstilsynet, SKAT og politiet gennemfører en landsdækkende aktion, og der var også denne gang nok at tage fat på.

”Selvom vi både i det daglige arbejde og i forbindelse med aktioner har stort fokus på udenlandske virksomheder, så må vi desværre endnu engang konstatere, at der stadig er en del, der har problemer med at følge reglerne på det danske arbejdsmarked. På gårdagens aktion så vi både eksempler på, udenlandske virksomheder, der ikke er anmeldt korrekt, og virksomheden, hvor arbejdsforholdene var så farlige at vi straks måtte gribe ind.”, siger tilsynschef i Arbejdstilsynet Karsten Bach Christensen.

En anholdelse
I forbindelse med aktionen blev en ikke-EU-borger kortvarigt frihedsberøvet, mens hansarbejdsforhold blev undersøgt. Han blev løsladt, da det viste sig, at alt var i orden. Derudover blev 4 udlændinge sigtet for ikke at have været i besiddelse af de fornødne identitetspapirer.

Aktionen var den ottende af årets otte landsdækkende aktioner mod social dumping. Dertil følger 24 regionale aktioner. Indsatsen mod social dumping er en del af udmøntningen af regeringens aftale med Enhedslisten om at styrke indsatsen mod social dumping.

-LA

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

InstallatørGruppen efter børsnotering: Vil være større i udlandet end i Danmark

Installator.dk

Datacentre og batterilagre kommer bagerst i køen

Installator.dk

Dansk Fjernvarme: Lars Aagaards analyse er forkert

Installator.dk

Dansk virksomhed lancerer ny serie af intelligente energisystemer

Installator.dk

Caverion køber BS Sikring og Elteknik

Installator.dk

Brugte elbilbatterier skal styrke butikkers forsyningssikkerhed

Installator.dk

Ingen udfasning af gas i private boliger efter 2035

Installator.dk

Aftale sikrer fortsat jernbanefærgedrift mellem Sverige og Tyskland

Installator.dk

Kesko køber Brødrene Dahl i milliardhandel

Installator.dk

Brunata leverer solidt regnskab og fortsætter væksten

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle