Solar-chef vil udvide forretningen

Solar skal udvide forretningen for at forbedre indtjeningen, lyder det fra koncernchef Anders Wilhjelm.

"Vi har ikke råd til at være kræsne. Forudsætningen er alene, at det er lønsomt”, siger Anders Wilhjelm, koncernchef i Solar.

Det er hårde tider for el- og VVS-branchens grossister, som i øjeblikket er pressede på indtjeningen. Solar er ingen undtagelse, og derfor melder koncerndirektør Anders Wilhjelm nu ud, at han er parat til at udvide forretningen, der hvor det er lønsomt. Det skriver business.dk.

Læs også: Solar-direktør: Det danske marked skuffer

”Vi skal optimere vores forretning alle de steder, hvor vi kan. Men vi skal også se, om der er nye muligheder. Vi har eksempelvis ikke fuld udnyttelse af vores distributions- og lagerkapacitet. Kan vi forbedre kundens forretning ved at overtage hans lagerfunktion, eller kan vi forbedre vores egen ved at tage nye varetyper ind i vores distribution, skal vi gøre det. Vi har ikke råd til at være kræsne. Forudsætningen er alene, at det er lønsomt”, siger den nye koncernchef til business.dk

For Anders Wilhjelm er det ikke virksomhedens størrelse, der har den største betydning. Derimod handler det for ham om, at virksomheden er lønsom.

”Det er derfor, jeg vender tilbage til min formulering om, at vi ikke skal definere vores forretning for snævert. Vi skal på delområder finde markeder, hvor vi kan skabe vores egen vækst i en tid, hvor der overordnet ingen vækst er. Det er opgaven”, siger han til business.dk

Vil ikke kaldes grossist
Desuden ønsker koncernchefen ikke, at Solar fremover skal kaldes en grossistvirksomhed, da han i stedet ser virksomheden som en ”sourcing- og servicevirksomhed”. Med det mener han en virksomhed, der hjælper kunderne med at købe varer ind og derefter giver kunderne rådgivning om, hvordan varerne bedst kan bruges. På den måde mener Anders Wilhjelm, at Solar hjælper kunderne i el- og VVS-branchen med at blive dygtigere. 

Læs også: Solar realiserer beskedent driftsoverskud

Anders Wilhjelm har været koncernchef i fem måneder. Siden hans start har der været en del udskiftning af virksomhedens personale. Han har sagt farvel til en salgsdirektør og en indkøbsdirektør. Desuden har han erstattet en HR-direktør og ansat nye folk, der altså skal være med til at drive en ”sourcing- og servicevirksomhed”.

Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

23.10.2025Koble ApS

Sponseret

Strategisk employer branding skaber overflod af ansøgninger

23.10.2025Installator.dk

Andel opfordrer til omlægning af støtte til gavn for landdistrikterne

22.10.2025Installator.dk

Hver femte dansker arbejder sort – staten går glip af 14 mia.

22.10.2025Koble ApS

Sponseret

Fælles rekrutteringsindsats skal tiltrække flere kvalificerede medarbejdere

21.10.2025Geovent

Sponseret

En dag med dialog, refleksion og fælles retning hos Geovent

21.10.2025Lan-com A/S

Sponseret

Bogholder / kontorassistent (ca. 25 timer om ugen)

21.10.2025KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

21.10.2025Installator.dk

Ny aftale skal accelerere udbygningen af sol og vind på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle