Solar dropper forbrugerelektronik

Grossist vil satse på kerneforretning og sælger forbrugerelektronik-delen i Aurora Group med 92 medarbejdere til svenske Deltaco.

VVS- og el-grossisten Solar skiller sig af med deres selskab for forbrugerelektronik, Aurora Group med 92 medarbejdere, der fremover vil være en del af it-tilbehørsgrossisten Deltaco.

Frasalget af Aurora får ingen betydning for Solars øvrige installatørkunder, fortæller koncernøkonomidirektør Michael H. Jeppesen..

Solars koncernøkonomidirektør Michael Jeppesen forklarer, at salget af forbrugerelektronik-virksomheden ikke vil påvirke forholdet til de installatører, der handler med resten af Solar.

Læs også: Solar og Lemvigh-Müller i kamp om nordjyske kunder

”Aurora levede sit eget selvstændige liv i en hel anden branche. Jeg kan ikke forestille mig, at det får nogen effekt for installatørerne,” siger Michael H. Jeppesen.

Rendyrket el- og VVS-grossist
Aurora Group sælger tilbehør til computere og mobiltelefoner til it- og mobiltelefonforhandlere, og udgør med en årlig omsætning på 462 millioner kroner kun en brøkdel af koncernens samlede omsætning på 13 milliarder kroner. Efter at Solar for godt 10 år siden solgte sin sidste produktionsvirksomheder fra og nu også afhænder Aurora er Solar nu rendyrket el- og VVS-grossist.

Læs også: Solar-regnskab dårligere end ventet

”Det var den sidste del af Solar, der ikke var kerneforretning, så for os var det et spørgsmål om at finde den bedste ejer til Aurora, hvor virksomheden kunne udvikle sig,” forklarer Michael Jeppesen.

Aurora Group Danmark har været ejet af Solar-koncernen siden 1986 og inden salget til svenske Deltaco bliver endelig gennemført skal handlen godkendes af myndighederne. Solar forventer, at godkendelsen er i hus inden udgangen af april.

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

05.11.2025Installator.dk

Entreprenør digitaliserer indkøbet med KlarPris

05.11.2025Installator.dk

Store forskelle er med til at forsinke udbredelsen af eldrevne biler

04.11.2025Installator.dk

Bravida vinder rammeaftale med Bygningsstyrelsen

04.11.2025Installator.dk

Nu bliver det lettere at ansætte unge i fritidsjob

03.11.2025TEKNIQ

Sponseret

5 gode grunde

03.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Hold styr på lovpligtige eftersyn, booking af udstyr m.m. med værktøjet "Teknisk udstyr"

03.11.2025KlarPris

Sponseret

5 tips der gør installatørens hverdag nemmere

01.11.2025Carlog System

Sponseret

Teknologi der sparer tid og skaber flow

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle