Solar: Fastbox-tankegangen kan øge produktiviteten

Mangel på faglært arbejdskraft sammenholdt med for lav produktivitet er blevet et stort tema i installationsbranchen. Ifølge Solar kan grossistens Fastbox-tankegang lette problemet.

Ifølge Solar er Fastbox med til at lette arbejdsdagen for medarbejderne, som får frigivet tid i en ofte travl hverdag. Foto: Solar..

I installationsbranchen er der længe blevet talt om udsigt til mangel på faglærte håndværkere, samtidig erkender branchen, ifølge Solar, at der er et stort spild. Men det har grossisten en løsning på:

Læs også: Industrivirksomheder bruger Fastbox

”Derfor anbefaler vi, at installationsvirksomhederne tager Fastbox-tankegangen til sig og får det ind som en del af virksomhedens DNA allerede nu”, siger Jens Andersen, administrerende direktør i Solar Danmark.

Behov for adfærdsændring
Hos Solar appellerer direktør Jens Andersen til en adfærdsændring i installationsbranchen. 

Læs også: Solars Fastbox går online

”Man kan diskutere om Solar Fastbox er disruption, eller det bare er almindelig sund fornuft. Vi betragter, ”vi leverer, I monterer” som den eneste rigtige arbejdsdeling i vores værdikæde”, siger Jens Andersen og fortsætter:

”Der er identificeret et enormt produktivitetsgab i branchen, som vi gerne vil være med til at lukke. Fastbox er en succes, og derfor undrer vi os da over, at det endnu ikke er blevet hverdag i samtlige installationsvirksomheder. Det handler meget om god ledelse og motivation af medarbejdere, der skal ændre adfærd”. 

-SSM

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Annonce

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams