Solar realiserer beskedent driftsoverskud

Solar har i første halvår omsat for over 5,5 milliarder kroner og realiseret et beskedendt driftsoverskud på omkring seks millioner kroner, hvilket er en klar forbedring fra virksomhedens driftsunderskud sidste år.

"Vi skal forbedre vores indtjening. Det er klart for enhver. Det bliver et langt sejt træk at vende skuden”, siger koncernchef Anders Wilhjelm..

I første halvår har Solar omsat for over 5,5 milliarder kroner, hvilket betyder, at virksomheden har realiseret et driftsoverskud på cirka seks millioner kroner.

Selvom det er en klar forbedring fra et driftsunderskud på cirka 12 millioner i første halvår i fjor, er virksomheden opsat på at forbedre sin indtjening yderligere.

”Vi skal forbedre vores indtjening. Det er klart for enhver. Vi er i et geografisk markedsområde uden stor vækst, så forbedringerne kommer ikke til os udefra. Det bliver et langt sejt træk at vende skuden”, siger koncernchef Anders Wilhjelm.

Læs også: Solar-chef utilfreds med resultat

Anders Wilhjelm tilføjer i samme ombæring, at Solar skal bruge deres eksisterende kompetencer og aktiver til at kigge på relaterede forretningsområder for at finde vækstmuligheder og skabe bedre kapacitetsudnyttelse.

Derudover skal alle Solars aktuelle og fremtidige tiltag tage udgangspunkt i kunderne.

”Vi arbejder hele tiden på at gøre den eksisterende forretning mere effektiv. Vi har fokus på kunderne i alt, hvad vi gør. Vi har eksempelvis styrket den måde, vi køber ind på vegne af kunderne, for at vi til enhver tid sikrer dem de bedste produkter og løsninger. Vi har en pligt til både at lytte og positivt udfordre kunderne, så vi kan finde den allerbedste løsning for lige netop dem”, forklarer koncernchef Anders Wilhjelm.

- JDN 

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

20.02.2026Installator.dk

Regeringen lancerer totalberedskab og akutpakke på 1,2 mia. kr.

20.02.2026Installator.dk

DK EL: Udenlandsk arbejdskraft nødvendig – men bureaukratiet vokser

20.02.2026Installator.dk

International arbejdskraft er afgørende – og udenlandske kolleger klarer sig selv

20.02.2026Avidenz A/S

Sponseret

Hurtigere og bedre registrering af hændelser og nærved-ulykker

20.02.2026Coromatic A/S

Sponseret

Coromatic indgår aftale med Conapto i milliardklassen om fortsat udvikling af AI-kapacitet i Stockholm

19.02.2026Installator.dk

Nye tal: Tyverier fra varebiler falder markant

18.02.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny app løser de klassiske udfordringer med arbejdsmiljøarbejdet endnu bedre

18.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København