Solar udvider varmepumpe-sortimentet med ny leverandør

En stigende efterspørgsel på varmepumper betyder, at Solar og Haier har indgået et nyt samarbejde. Solars kunder får dermed et større udvalg af produkter inden for kategorierne luft/luft- og luft/vand-varmepumper.

Solar og Haier har indgået et samarbejde, der betyder, at Solar kan udvide deres varmepumpe-sortiment med produkter inden for kategorierne luft/luft- og luft/vand-varmepumper. PR-foto. .

Hidtil har Solars varmepumpe-sortiment bestået af produkter fra virksomheder som Panasonic, Bosch, Metro Therm, Invest Living og Vaillant.

Læs også: Fremtiden byder på hybridvarmepumper

Nu kan varmepumpeproducenten Haier også tilføjes til den liste, efter at firmaet nu indgår et samarbejde med sourcing- og servicevirksomheden.

”Vores kunder har i den grad fået øjnene op for det marked, der er for varmepumper, og derfor efterspørger de flere produkttyper og mærker”, siger Rasmus Vemmelund, senior product group manager i Solar, og fortsætter:

”På den baggrund har vi valgt at tilføje en ekstra kvalitetsleverandør, så vi sammen med vores andre stærke brands kan tilbyde et endnu større sortiment”.

Solar står for service og support
Aftalen betyder også, at det er Solars serviceorganisation, der sørger for service og support af produkterne fra Haier.

Dermed kan installatørerne finde hjælp til idriftsættelse, service og vedligehold hos deres nuværende kontaktpersoner i Solar. 

”Vi har brugt det sidste år på at sikre, at vi har alle de rigtige ting på plads for et succesfuldt partnerskab, og vi glæder os til at arbejde sammen og i fællesskab udvikle flere produkter", siger Bob Cowlard, european general manager hos HVAC Solutions i Haier. 

Læs også: Varmepumper bliver mere attraktive

Produktsortimentet lanceres hos Solar den første september. 

- JMA

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BRUGG Denmark A/S

Sponseret

BRUGG Pipes revolutionerer varme- og drikkevandsapplikationer med CALPEX ULTRA

Installator.dk

Markant fremgang på elinstallatøruddannelsen

Installator.dk

Erhvervsakademi København øger optaget på installatøruddannelserne

Installator.dk

Verdo investerer i fremtidens vandforsyning i Randers

Installator.dk

SIF Gruppen køber op i Nordsjælland

Installator.dk

DTU vil afsløre skjult varmespild med data fra 2.000 lejligheder

Installator.dk

Eltel udvider fibersamarbejde med GlobalConnect

Installator.dk

El-varebiler tager større bid af markedet

Installator.dk

Geografien afgør unges chance for et fritidsjob i teknikbranchen

Installator.dk

TEKNIQ: EU-plan for elektrificering er et vigtigt skridt

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle