Solcellebranchen frygter halvering

Solcellebranchen er lige nu præget af sortsyn og man frygter, at antallet af medarbejdere i branchen bliver mere end halveret i løbet af 2013. Dansk Solcelleforening mener dog, at der stadig er enkelte muligheder for at tjene penge på markedet.

Der er ikke noget at smile af for solcelle-virksomhederne i øjeblikket. Forringede vilkår for installation af solceller har ramt virksomhederne i branchen hårdt. Markedet er dødt, og Dansk Solcelleforening frygter et kæmpe tab af arbejdspladser i branchen..

I 2012 gik det rasende stærkt i solcellebranchen og antallet af installerede anlæg blev mangedoblet. Men i 2013 har telefonerne været anderledes stille i de virksomheder, der lever af salg og montering af solcelleanlæg.

<p>”Vi har fyret fire mand. Det er en konsekvens af, at der ikke er noget marked længere”</p>

Torben Hedegaard, indehaver af elinstallationsvirksomheden Torben Hedegaard ApS

En række lovændringer på kort tid har betydet, at både privat- og erhvervsmarkedet har tabt pusten fuldstændigt. Blandt andet er støtten til nye solcelleejere sænket til 60 øre per kilowatt, og det er ikke længere muligt at få støtte til anlæg på over 6 kilowatt på mark eller tagflader.

Samtidig er der sat et samlet loft for solcelleudbygningen på 20 megawatt om året, hvilket reelt betyder, at den danske solcellebranche skal leve af et marked, der svarer til seks procent af markedet i 2012.

Læs også: Solceller bliver tynde som folie og falder i pris

De forringede vilkår kan mærkes i branchen, hvor der i 2012, var beskæftiget godt 4.800 danskere ifølge en rapport fra Deloitte. Det tal styrtdykker i øjeblikket, og Dansk Solcelleforening vurderer, at det samlede antal beskæftigede i branchen i værste fald kan være helt nede på 1000 ved årsskiftet – og i bedste fald på omkring 3000.

Konsekvensen er fyrringer
En af dem, der er hårdt ramt af opbremsningen på solcellemarkedet er Torben Hedegaard, som er indehaver af elinstallationsvirksomheden Torben Hedegaard ApS. Virksomheden har blandt andet specialiseret sig i montering af solcelleanlæg og red med på ”bølgen” i 2012, men i 2013 er festen i den grad stoppet.

”Vi har fyret fire mand. Det er en konsekvens af, at der ikke er noget marked længere. Kunderne er ikke interesserede, fordi vilkårene er blevet alt for ringe. Hvis det skal give mening for private at installere solceller nu, skal de bruge strømmen samtidig med, at de producerer den, og det kan man jo ikke, ” siger Torben Hedegaard til Erhvervsmagasinet Installatør.

Potentiale hos industrivirksomheder
Hos dansk solcelleforening er det da også indtrykket, at medlemsvirksomhederne er rådvilde, men alligevel tror man, at der på nogle områder er et marked for solcellerne fremadrettet.

Læs også: Kommuner skrotter solceller på grund af bureaukrati

”Vi mener, at der er et potentiale inden for industrien. Man får ikke 1,30 øre per kilowatt-time længere, men i mange industrivirksomheder har man mulighed for at forbruge strømmen, mens den bliver produceret, og faktisk også få 60 øre for den strøm, man leverer til nettet. Så i virksomheder med højt egetforbrug er det stadig muligt at lave en fornuftig forretning, ” siger Kasper Dahl, der er næstformand i Dansk Solcelleforening.

Han opfordrer de installatører, der har specialiseret sig i solceller, til fremadrettet at tænke i komplette løsninger, hvis der skal gang i salget.

”Det bliver vigtigt at tage ”energirådgiver-hatten” på og vurdere, hvordan man kan skabe mere værdi for kunden via projektsalg. Der skal fokuseres mindre på blot at sælge paneler og mere på, om man for eksempel kan supplere med en varmepumpe, så kunden kan forhøje sit egetforbrug,” pointerer Kasper Dahl.

Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

VARMEPUMPER TIL ALT OG ALLE

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

13.02.2025Installator.dk

Undersøgelse: Sortsyn betyder fravalg af grønne løsninger

12.02.2025Installator.dk

Ny chef for Bauhus i Hjørring

11.02.2025Installator.dk

Positivt 4. kvartal pynter på Bravida-regnskab

11.02.2025Geovent

Sponseret

Stort tillykke til Philip og Marianne som begge kan kalde sig faglært

10.02.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Novafos sikrer vandforsyningen med avanceret hydraylisk model

Ny treårig overenskomst sætter fleksibilitet i højsædet

10.02.2025Installator.dk

07.02.2025Installator.dk

Better Energy får opbakning til rekonstruktionsplan fra kreditorerne

07.02.2025Installator.dk

Aftale om statsstøttet brintrør til Tyskland på plads

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Condair A/S
Webinar
𝐃𝐚𝐭𝐚𝐜𝐞𝐧𝐭𝐞𝐫 𝐜𝐨𝐨𝐥𝐢𝐧𝐠

Den 18. februar kl. 15:00 kan du deltage i vores gratis webinar om køling og befugtning af datacentre.

Dato

18.02.2025

Tid

15:00

Sted

Online

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 1

Tre intensive og spændende kursusdage hvor du kan lære meget om ventilationsanlægs funktion, muligheder og begrænsninger - både i teorien og i praksis.

Dato

25.02.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørmøde webinar

Hvert år holder ELsikkerhed et webinar i forlængelse af vores fyraftensmøder for elinstallatører og ledende medarbejder med elfaglig baggrund. På webinaret ser vi på de seneste nye tiltag og krav for elektriske installationer. Vi tager den praktiske tilgang til emnerne og sørger for, at du får svar på dine spørgsmål.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding