Solceller blomster frem med rekordfart

Energistyrelsen har udgivet ”Solcelleopgørelsen”, der beskriver den nuværende udbygning med solceller i Danmark. Opgørelsen viser, at der i de første tre måneder af 2023 er nettilsluttet flere nye solcelleanlæg end i hele 2021.

Tallene er opgjort pr. 31. marts 2023. Kilde: Energistyrelsen. .

Solcelleopgørelsen udspringer af en interesse for at kunne følge udviklingen i udbygningen med solceller i Danmark, og den vil fremadrettet udgives hvert kvartal på Energistyrelsens hjemmeside. Opgørelsen beskriver udviklingen i støttefrie anlæg, der udelukkende producerer til elnettet, samt udviklingen i anlæg med et tilknyttet egetforbrug. Samtidig giver Solcelleopgørelsen et bagudrettet indblik i udbygningen med solceller i Danmark.

Solcelleopgørelsen for 1. kvartal 2023 viser, at den samlede solcellekapacitet nu er mere end 3,2 GW i Danmark. Det er en stigning på 8 procent i forhold til seneste kvartal. Opgørelsen viser samtidig, at der det seneste år er etableret mere end 1 GW ny solcellekapacitet, og at der i de første tre måneder af 2023 er nettilsluttet flere nye solcelleanlæg end i hele 2021.

Læs også: Klimarådet anbefaler fuld satsning på vind og sol

Som det ses på figuren herunder, kommer den primære udbygning siden 4. kvartal 2022 fra Anlæg uden støtte og egetforbrug, primært store anlæg i det åbne land, samt Anlæg med et egetforbrug tilknyttet øjebliksafregning, hvilket primært er anlæg på tage.

Solcelleopgørelsen skal ses som en erstatning for solcellestatistikken, der hvert kvartal er publiceret på Folketingets hjemmeside, men som blev publiceret for sidste gang med 4. kvartal 2022. Solcellestatistikken udsprang af et øget behov for monitorering af støtteordninger med videre for solceller. Eftersom disse støtteordninger ikke længere kan tilgås af nye anlæg, bliver solcellestatistikken nu erstattet af Solcelleopgørelsen på Energistyrelsens hjemmeside.

- PiB

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg