Solceller går op i limningen

En del af de 90.000 solcelleanlæg, der blev installeret i 2012 til 2013, er begyndt gå op i limningen.

Flere af de solcellepaneler, der blev banket op på hustagene i 2012-2013, viser sig at være noget billigt skrammel, der går op i limningen. Det skriver dr.dk.

Per Henriksen, der er rådgiver i Dansk Solcelleforening, forklarer, at det særligt er kinesiske paneler, der er problemer med.

”Der kom rigtig mange gode paneler(fra Kina), men også en masse garageproducenter, siger Per Henriksen til dr.dk.

Hvis solcellepanelerne ikke er limet ordentligt sammen, er konsekvensen, at de begynder at krakelere.

By sagsøger producent
Det er et stort problem i landsbyen Tystrup nord for Næstved, hvor op mod 40 husstande er gået i kamp mod de kinesiske producenter. Deres solcellepaneler er gået i stykker, og den danske leverandør af de kinesiske paneler samler nu de utilfredse kunder i et fælles retskrav mod producenten.

Per Henriksen mener dog, at der generelt set er kommet få klager, når man tager i betragtning, hvor mange solcellepaneler, der blev sat op i 2012-2013.

-LA

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

PHOENIX CONTACT

Sponseret

Hybridstik til energilagring

Installator.dk

Bravida sætter strøm til varebilerne = markant lavere omkostninger og gladere montører

Installator.dk

Mind Energy: Varm og tør sommer kan presse elpriserne op

Installator.dk

TEKNIQ: Rekrutteringspresset letter – men installationsbranchen mangler stadig folk

Installator.dk

Fremtidens varebiler 2026: Grønne, digitale og klar til nye forretningsbehov

Installator.dk

Daikin åbner nyt trænings- og oplevelsescenter i Fredericia

Installator.dk

Kemp & Lauritzen vinder seks priser ved Danish Digital Awards

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Installator.dk

Caverion sikrer sig millionordre på dansk datacenterudvidelse

Installator.dk

InstallatørGruppen klar til børsen med værdi på 4,5 mia. kr.

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle