Solceller skal spille sammen med huset

Det ser ikke altid kønt ud, når et rødt tegltag bliver plastret til med solceller. Gaia Solar har slået sig sammen med arkitekt Knud Holscher for at ændre den måde, vi tænker på solceller. De skal være del af husets design.

Langt de fleste solcellesystemer på markedet i dag monteres uden tanke på bygningens arkitektur og stilmæssige udtryk. Det ønsker Gaia Solar at lave om på. I stedet for at solcelleanlæg betragtes som eksterne elementer der placeres på hustaget, skal de tænkes ind i bygningskonstruktionen og bidrage til det samlede arkitektoniske udtryk. Solcellepanelerne skal ikke forsøges skjult, men være synlige elementer, der spiller sammen med de øvrige bygningskomponenter.

”Der er ingen der i dag betragter for eksempel vinduer som nødvendige lyshuller. Her overvejer man nøje, hvilken stilart man ønsker til sit hus - hvorfor skal det være anderledes med solceller? Vi ønsker at ændre denne tankegang og give husejere en regulær valgmulighed i forbindelse med anskaffelse af et solcelleanlæg,” siger adm. direktør for Gaia Solar, Michael Stadi.

Solceller som byggeklodser
Med Gaia Solars nye designkoncept bliver det muligt at tilbyde unikke specialdesignede solcelleanlæg. Det centrale element i designkonceptet er en række byggeklodser, der kan sættes sammen på kryds og tværs og dermed give boligejeren mulighed for at konstruere et unikt anlæg. Hertil hører et enkelt og innovativt montagesystem, der sikrer at elementerne både kan integreres i tage og facader og anvendes til alternative løsninger, der rækker ud over bygningens areal, som f. eks. afskærmning, udestuer, garager mv.

Gaia Solar har valgt Knud Holscher Design til at tegne de nye løsninger. Designvirksomheden er kendt for sine løsninger inden for industrielt- og produktdesign og har tidligere samarbejdet med virksomheder som Georg Jensen, Philips, Coloplast og Holmegaard.

Udviklingen af den nye produktlinje, som Gaia Solar forventer at kunne præsentere i løbet af 2013, er støttet af Dansk Design Centers Designpulje.

-KPE

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Carlog System

Sponseret

Hvor meget tid går der med at holde styr på firmabilerne?

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Installator.dk

Hackerangreb på køleanlæg får danske supermarkeder til at reagere

Installator.dk

Energinet vil investere 15,8 mia. kr. i udbygning af elnettet

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle