Solcellevirksomhed satser på varmepumper

For solcellevirksomheden Sveigaard Herning kommer fremtiden ikke til at stå i solcellernes tegn, da markedet er ved at brænde ud. Virksomheden vil til gengæld satse stort på varmepumper, lyder meldingen.

Sveigaard Herning, som normalt beskæftiger sig med solceller til virksomheder og private, er nu nødsaget til at bevæge sig over på varmepumpemarkedet. Salget af solceller er nemlig kraftigt nedadgående. Arkivfoto. .

Det er med tiden blevet sværere for virksomheder at kunne leve af solceller, hvilket blandt andet skyldes, at det politiske fokus har rettet sig mod vindenergi. Det har den midtjyske virksomhed Sveigaard Herning måttet sande og samtidig tage konsekvensen af ved nu at satse på nye teknologier såsom varmepumper, skriver Licitationen.

”Vi satser hårdt på varmepumper og håber, at vi vil kunne leve af det. Der er lige kommet en pulje, hvor fem virksomheder kan få støtte til at opsætte og drive varmepumper hos forbrugerne. Mit håb er, at vi kan blive en af de fem virksomheder”, siger Niels Sveigaard, som er administrerende direktør hos Sveigaard Herning.

Læs også: Boligejere er ligeglade med solcellepuljen

I den nærmeste fremtid er den største udfordring for solcellevirksomheden dog at overleve. Markedet er hårdt, og salget er kraftigt nedadgående, da ingen har tiltro til støtteordningerne for solceller, lyder det fra Niels Sveigaard.

”Lige nu er der ingen puljer at søge og det betyder, at husejerne er holdt op med at investere i solceller. De har alene budt ind, når der var støttepuljer. Derfor er det bestemt en mulighed, at vi må dreje nøglen om, for vi kan ikke leve af solceller. Det kunne vi frem mod 2012, men i 2014 og 2015 havde vi underskud”, fortæller han videre.

Stadig slåskamp om ordrerne
For blot få år siden fandtes der er en lang række solcellevirksomheder som Sveigaard Herning, men mange har måttet dreje nøglen om, hvorfor der i dag kun er få af slagsen tilbage.

Konkurrencen om ordrerne er dog ikke blevet mindre, lyder meldingen.

”Vi, der er tilbage, slås stadig om ordrerne, og man skal hele tiden opsøge salget selv. Det tror jeg ikke bliver anderledes”, siger Niels Sveigaard, som samtidig klandrer politikerne for at have lagt solceller for had.

”Politikerne styrer mod de sorte kraft-varmeværker og ikke mod den vedvarende energi. Solceller får ingen penge, hvis man for eksempel sammenligner med vindmøller”, udtaler han til Licitationen.

Andre teknologier
Niels Sveigaards forventninger til fremtidens solcellemarked er bestemt ikke positive, hvorfor virksomheden nu satser på, at varmepumperne skal generere overskud.

”Målet er, at vi kommer til at installere og drive varmepumper hos 100-200 kunder. Lykkes det, er det mit håb, at vi fra næste regnskabsår igen giver overskud. I indeværende regnskabsår får vi ikke sorte tal på bundlinjen”, siger Sveigaard-direktøren.

Læs også: Ny støtteordning skal udbrede varmepumper i landdistrikterne

Foruden varmepumper tænker virksomheden også i andre baner som f.eks. remote control af varme i sommerhuse og swimmingpools. En sådan løsning kan kobles sammen med solcelleanlæg.

- KLZ

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

05.03.2026Alcadon ApS

Sponseret

[3 ÅRSAGER] Derfor er brugerne glade for Alcadons webshop...

04.03.2026Luxtek ApS

Sponseret

Gira E1 – flot og fleksibelt design til el-installationer

03.03.2026Installator.dk

Energinet sætter nettilslutninger på pause: Kritisk for hele området, siger TEKNIQ

27.02.2026Installator.dk

Danmark er bagud på batterier: Tarifmodellen er forældet

26.02.2026Alcadon ApS

Sponseret

[ALCADON SIGER TAK] Der blæser positive unge vinde over branchen

25.02.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Opnå driftssikker arbejdsbelysning med 230V LED bånd

25.02.2026Installator.dk

Længe efterspurgt mekanisme er på vej

25.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du måle spændinger op til 16.8 kVeff?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Danvak
Gå-hjem-møde
Vandinstallationer – kvalitet, sikkerhed og materialer

Professionelle, der arbejder med vandinstallationer, står midt i skærpede myndighedskrav, stigende fokus på drikkevandssikkerhed og voksende forventninger fra både bygherrer og brugere. Danvaks fagtekniske eftermiddag giver et samlet, praksisnært overblik over netop de områder, der lige nu har størst betydning for projektering, udførelse og drift.

Dato

10.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Zenitel

Smart og sikker adgangsstyring med Zenitel Video-intercom

Dato

12.03.2026

Tid

10:00

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst